Եթե ԵՄ-ով ստանձնած հանձնառությունները իրագործվեն, 4 մլն բնակչություն կունենանք 2040-ի փոխարեն 2020-ին. Սերգեյ Բագրատյան
06/12/2017 17:51
Երբ նոր էիք ստանձնում վարչապետի պաշտոնը, ասացիք, որ տնտեսության վիճակը չափազանց ծանր եք գնահատում, ինչպե՞ս եք գնահատում տնտեսության վիճակն այժմ և ինչպե՞ս եք կանխատեսում տեսնել այն 2018-ին, ԱԺ հարց-պատասխանի ժամանակ վարչապետից հետաքրքրվեց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ որքան էլ պրոֆեսիոնալներն աշխատեն բյուջեի վրա, տնտեսական զարգացում չենք կարող ունենալ, քանի որ դրանք կյանքի կոչելու համար եղած ռեսուրսները քիչ են: Դրանք ավելացնելու համար պատգամավորն առաջարկեց ապամոնոպոլիզացնել տնտեսությունը:
«10-12 կարևոր ապրանք, որոնք կարևոր են տնտեսության համար, կարել է առայժմ թողնել մոնոպոլիայի կարգավիճակում, բայց մենք օրերս ԵՄ-ի հետ համաձայնագիր ստորագրեցինք, որի մեջ մեր հանձառությունն է՝ ազատ մրցակցային դաշտ ստեղծել գործարարների համար, որը խիստ կարևոր է ՀՆԱ արդյունքը կրկնապատկելու համար: Եթե ապահովվեն ԵՄ-ով ստանձնած հանձնառությունները, ի վիճակի ենք լինելու կարճ ժամանակում կանգնեցնել արտագաղթը, և 4 մլն բնակչություն 2040 թվականի փոխարեն կունենանք 2020 թվականին», - նշեց նա:
Պատասխանելով հարցին՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ հիմա տնտեսության վիճակը գնահատում է կառավարելի:
Ինչ վերաբերում է մոնոպոլիաների մասին պատգամավորի հարցին, ապա Կարապետյանն ընդգծեց. «Որպես այդպիսին՝ կլասիկ մոնոպոլիա չունենք: Ունենք շուկաներ, որտեղ գերիշխող խաղացողներ կան, ու եթե դիմեք հարկային, նրանք կներկայացնեն, թե ինչպես են մեկ տարվա մեջ բոլոր ոլորտներում խաղացողների քանական ու ծավալները փոխվել»:

Если обязательства перед ЕС будут выполнены, численность населения достигнет 4 млн. в 2020 году – Сергей Багратян
06/12/2017 18:41
«Когда вы только приступили к выполнению обязанностей премьера, заявили, что оцениваете экономику страны как чрезвычайно тяжелую, как вы сейчас оцениваете экономику Армении и как прогнозируете ее в 2018 году», - с таким вопросом обратился к премьер-министру Армении в ходе правительственного часа депутат парламентской фракции «Блок Царукян» Сергей Багратян
Он подчеркнул, что, сколько бы профессионалы не работали над бюджетом, экономическое развитие не будет достигнуто, поскольку существующих ресурсов недостаточно для этого. А для их увеличения, по мнению депутата, экономика должна быть демонополизирована.
«10-20 важных для экономики товаров можно пока оставить в монопольном статусе, но мы на днях подписали соглашение с ЕС, согласно которому взяли на себя обязательство – создать конкурентное поле для предпринимателей, что очень важно для удвоения результата ВВП. Если обязательства перед ЕС будут обеспечены, мы будем в состоянии приостановить за короткое время миграцию и иметь 4 млн. население в 2020 году вместо 2040 года», - отметил он.
Отвечая на вопрос, премьер Карен Карапетян заявил, что сейчас оценивает положение в экономике как управляемое.
Что касается вопроса депутата о монополиях, то Карапетян подчеркнул: «У нас нет как таковых классических монополий. Есть рынки, где присутствуют доминирующие игроки, и если вы обратитесь в налоговую службу, вам представят, как в течение одного года изменились количество и объемы игроков во всех сферах».