Դուք շարունակելու եք ապրել աղքատ, լինել գաղթական ու անպաշտպան, քանի որ վերցրել եք 10 հազար դրամ ու քվեարկել այս իշխանություններին. Փաշինյանը՝ քաղաքացիներին (Տեսանյութ)
06/12/2017 11:59
ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը այսօր խորհրդարանում բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ահազանգեց, որ 2018 թվականը լինելու է թանկացումների տարի։
«Հաջորդ տարին, միանշանակ, լինելու է թանկացումների տարի։ Սա ընդունում է նաև կառավարությունը, որովհետև կառավարության ներկայացրած բյուջեի նախագծով գնաճը կանխատեսվել է չորս տոկոս։ Սա վերջին տարիների գնաճի ամենաբարձր կանխատեսումն է», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Ավելին, պատգամավորի խոսքով, արդեն այսօր մի շարք ապրանքատեսակներ թանկացել են՝ կարագը թանկացել է շուրջ 39 տոկոս, խոզի միսը՝ 40 տոկոս, տավարի միսը՝ 20 տոկոսով, բենզինը՝ ութ տոկոսով և այլն։
Հաջորդ տարվա թանկացումները, ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով, անխուսափելի են նաև Հարկային օրենսգրքով սահմանված առանձին հարկատեսակների բարձրացման ու նաև Մաքային նոր օրենսգրքով ընդունված նոր մաքսավճարների պատճառով։
«Եվ այսպես, հաջորդ տարի սպասվում է սեղմված գազի, բենզինի, հավի մսի, օղու, ծխախոտի, շաքարավազի, բուսական յուղի, ատամի մածուկի և բազմաթիվ այլ ապրանքների թանկացում», - հայտարարեց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը այս ամենի նկատմամբ «խորը արհամարհանք է դրսևորում»։
«Ելք» խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ սա իրենց համար անընդունելի մոտեցում է այն պարագայում, երբ բյուջետային հիմնարկների աշխատավարձերն ու կենսաթոշակները չեն ավելանում և առաջարկեց «ծուռ նստել ուղիղ խոսել»։
«Եթե նայում ենք այս կառավարության, այս խորհրդարանի, այս իշխանության ծագումնաբանությանը, սա շատ տրամաբանական մոտեցում է, շատ տրամաբանական, որովհետև գործող իշխանությունը այս ընտրություններում ստացել է յոթ հարյուր քանի հազար ձայն ու դրա իննսուն տոկոսը ստացել է ընտրակաշառքով՝ տասը հազար դրամը տվել են, ձայնը ստացել են։ Հիմա որևէ մեկը կարո՞ղ է բացատրել, թե այս խորհրդարանական մեծամասնությունը ինչո՞ւ պետք է շահագրգռված լինի, որ ՀՀ քաղաքացիները ավելի լավ ապրեն, քան՝ նախորդ տարի մինչև ընտրությունները, ինչու պետք է շահագրգռված լինի, որ աղքատությունը վերանա, ինչու պետք է այս խորհրդարանական մեծամասնությունը ուզենա, որ մարդը լավ ապրի, որովհետև եթե մարդը լավ ապրեց, չի վերցնի այս տասը հազար դրամը ու կգնա ուրիշին կընտրի։ Այս իշխանությանը հարկավոր է, որ ՀՀ քաղաքացին տասը հազար դրամին «կակա» ասի», - ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց Փաշինյանը։
Պատգամավորի պնդմամբ, եթե Հայստանի քաղաքացին լավ ապրի, գործող իշխպանությունը՝ Հանրապետական կուսակցությունով հանդերձ, չի լինի երկրի ղեկին և ընդհանրապես, ԱԺ-ում գործ չի ունենա։
Նա հստակեցրեց, որ իր այս խոսքն ուղղված է ոչ թե ներկաներին, քանի որ նրանք այդ ամենը լավ գիտեն, այլ՝ ժողովրդին. «Աբսուրդը հասել է նրան, որ փողոցով քայլում ես, գալիս ասում են՝ թոշակները խի՞ չեք բարձրացնում, էս երկիրը խի՞ երկիր չեք սարքում...ես չեմ հասկանում Հանրապետական խմբակցության պատգամավորները մեր ժողովրդին չեն հանդիպո՞ւմ։ ՀՀ հարգելի քաղաքացիներ, չենք անում շատ պարզ պատճառով՝ դուք տասը հազար դրամը վերցրել եք և քվեարկել եք հանուն ձեր աղքատության շարունակականության։ Եվ կներեք, սա ձեր ընտրության արդյունքն է։ Վայելեք, դուք լավ չեք ապրելու, որովհետև այն պահին, երբ լավ ապրեցիք, այս իշխանությունը կդադարի գոյություն ունենալ։ Իսկ այդ իշխանությունը, քանի որ մենք տեսնում ենք, որ այս իշխանությունը ուղղակի չի կարող դադարի գոյություն ունենալ, ո՞նց կարա գոյություն չունենա, անփոխարինելի են, և դուք ձեր տասը հազար դրամի քվեարկությամբ հաստատել եք։ Երկրում որևէ բան չի փոխվի, սիրելի քաղաքացիներ, քանի որ դուք վերցնում եք տասը հազար դրամ ու քվեարկում ընտրակաշառքով։ Դուք դրանով կայացնում եք ձեր դատավճիռը և դուք շարունակելու եք մնալ անպաշտպան, գաղթական, աղքատ»։

Никол Пашинян:  Вы будете плохо жить, поскольку взяли 10 тысяч и проголосовали за эту власть (Видео)
06/12/2017 14:35
Никол Пашинян: Вы будете плохо жить, поскольку взяли 10 тысяч и проголосовали за эту власть (Видео)
Руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян сегодня в ходе обсуждения в парламенте проекта государственного бюджета на 2018 год заявил, что 2018 год будет годом подорожаний.
«Следующий год, однозначно, будет годом подорожаний. Это признает также правительство, поскольку в представленном проекте бюджета инфляция прогнозируется на уровне 4%. Это самый высокий показатель инфляции за последние годы», - заявил Никол Пашинян.
Более того, по словам депутата, уже сегодня отмечается рост цен ряда товаров: масло подорожало на 39%, свинина – на 40%, говядина – на 20%, бензин – на 8% и т.д.
По словам оппозиционного депутата, подорожания в будущем году неизбежны также из-за повышения отдельных видов налогов в Налоговом кодексе и таможенных пошлин в принятом новом Таможенном кодексе.
«И так, в будущем году ожидается повышение цен на сжатый газ, бензин, куриное мясо, сигареты, водку, сахарный песок, растительное масло, зубную пасту и множество других товаров», - заявил Пашинян, подчеркнув, что правительство «проявляет к этому глубокое пренебрежение».
Руководитель фракции «Елк» заявил, что в условиях, когда зарплаты в бюджетных учреждениях и пенсии не увеличиваются, для них неприемлем подобный подход.
«Если смотреть на происхождение этого правительства, парламента и власти – то это очень логичный подход, поскольку власти получили на этих выборах семьсот с чем-то тысяч голосов и 90% этих голосов – за счет подкупа избирателей: заплатили 10 тысяч драмов и получили голос.
Так почему это парламентское большинство должно быть заинтересовано в том, чтобы граждане Армении жили лучше, чем в прошлом году до выборов, почему должно быть заинтересовано в преодолении бедности? Почему это парламентское большинство должно хотеть, чтобы люди лучше жили, ведь если человек будет хорошо жить, он не возьмет эти 10 тысяч драмов и проголосует за другого», - заявил в парламенте Пашинян.
По утверждению депутата, если гражданин Армении будет жить хорошо, действующая власть вместе с Республиканской партией не будет находиться у руля государства и вообще в парламенте Армении.
«Абсурд достиг того, что гуляешь по городу, подходят и спрашивают: почему не повышаете пенсии, почему не наводите порядок в этой стране … Не могу понять, депутаты Республиканской партии не встречаются с нашим народом?
Уважаемые граждане Республики Армения, мы не делаем этого по очень простой причине – вы взяли десять тысяч драмов и проголосовали за продолжение бедности. И простите, это – результат вашего выбора. Наслаждайтесь, вы хорошо жить не будете, так как в тот момент, когда начнете жить хорошо, эта власть прекратит существовать», - заявил Пашинян.