Եմենի նախկին նախագահին հուղարկավորել են Սանայում
Եմենի նախկին նախագահ Ալի Աբդալլահ Սալեհին դեկտեմբերի 5–ի լույս 6-ի գիշերը հուղարկավորել են մայրաքաղաք Սանայում, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով «Աջիլ» կայքին։ Հաղորդվում է, որ հանրապետության նախկին նախագահին հրաժեշտի արարողություն չի կազմակերպվել։
Ավելի վաղ Sky News Arabia հեռուստաալիքը հայտնում էր, որ ապստամբ հուսիների «Անսար Ալլահ» խմբավորումը երկուշաբթի սպանված Ալի Աբդալլահ Սալեհի հարազատներից պահանջել էր հոգեհանգստի արարողություն չկազմակերպել։ Նրանք միայն այդ պայմանով էին համաձայնել հանձնել սպանված նախագահի մարմինը։
Նոյեմբերի 29-ին Սանայում կատաղի մարտեր էին ընթացել, որի առիթը մի շարք հաստատություններ և օբյեկտներ գրավելու հուսիների փորձերն էին եղել։ Բախումների ժամանակ զոհվել էր 250 մարդ։ Շաբաթ օրը Սալեհը հայտարարել էր հուսիների հետ գործընկերային հարաբերությունների խզման մասին, իսկ երկուշաբթի սպանվել էր ապստամբների կողմից։ «Անսար Ալլահի» զինված համախոհները փակել էին նախկին նախագահի ավտոշարասյան ճանապարհը, դուրս բերել մեքենայից և գնդակահարել։

СМИ: экс-президента Йемена похоронили в Сане
Экс-президент Йемена Али Абдалла Салех был похоронен в ночь со 5 на 6 декабря в столице республики, передает ТАСС  со ссылкой на  портал «Аджиль». По его информации, церемония прощания с бывшим президентом республики не проводилась.
Ранее, как сообщал телеканал Sky News Arabia, члены мятежного формирования «Ансар Аллах» (хуситы) потребовали от родственников убитого в понедельник Али Абдаллы Салеха не проводить церемонию прощания с политиком. На этом условии они согласились выдать тело погибшего.
В Сане с 29 ноября шли ожесточенные бои, поводом для которых стали попытки мятежных формирований хуситов захватить ряд учреждений и объектов, контролировавшихся сторонникам экс-президента Али Абдаллы Салеха. В столкновениях с обеих сторон погибли около 250 человек. В субботу Салех объявил о разрыве партнерских отношений с хуситами, а в понедельник он был убит мятежниками, когда направлялся в родное селение в горном районе Санхан в нескольких десятках километров от Саны. Путь кортежу экс-главы республики преградили вооруженные сторонники «Ансар Аллах», они вывели его из внедорожника и расстреляли.