Պաշտոնապես բացվել է «Գրին Էներջի» արևային էլեկտրակայանը. ներդրումների ծավալը կազմում է 750-800 հազ. ԱՄՆ դոլար
13/12/2017 16:40
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր աշխատանքային այց է կատարել Արմավիրի մարզ:
Կառավարության ղեկավարի ներկայությամբ Արմավիրի մարզի Շենիկ համայնքում պաշտոնապես բացվել է «Գրին Էներջի» 1 Մվտ դրվածքային հզորությամբ արևային էլեկտրակայանը: Կայանն ամբողջովին կառուցվել է տեղական կազմակերպությունների ուժերով՝ «Բաղրամյանշին», «ԱԿԲԱ Լիզինգ» և «Շտիգեն» ընկերությունների համագործակցությամբ: Շինարարությունն իրականացվել է այս տարի՝ 3.5 ամսվա ընթացքում, ներդրումների ծավալը կազմում է 750-800 հազ. ԱՄՆ դոլար:
Շինարարության ընթացքում ստեղծվել է 70 աշխատատեղ, աշխատակիցները ներգրավվել են հարակից համայնքներից և գյուղերից: Կայանը բաղկացած է 3124 պոլիկրիստալային արևային վահանակներից և 37 արևային ինվերտորներից, որոնք ձեռք են բերվել աշխարհում դրանց արտադրության ոլորտում մասնագիտացած առաջատար ընկերություններից: Նախատեսվում է, որ կայանը կկարողանա ապահովել 1600 Մվտ/ժ տարեկան էլեկտրաէներգիայի արտադրություն: Վարչապետը ողջունել է կատարված աշխատանքը՝ նշելով, որ արևային էներգետիկան Հայաստանում զարգացման մեծ ներուժ ունի, ու արևային կայանների թվի ավելացումը վկայում է ոլորտի առաջընթացի մասին:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև Արմավիրի մարզի Շենիկ համայնքում «Սպայկա» ընկերության կողմից հիմնված ինտենսիվ այգիներ, ծանոթացել ներդրումային ծրագրի ընթացքին և ընդլայնման հեռանկարներին: Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել է, որ շուրջ 30 հա կեռասի և 22 հա ծիրանի այգիներն ամբողջովին ոռոգվում են կաթիլային եղանակով, որը բավական արդյունավետ է և մոտ 8-10 անգամ նվազեցնում է ոռոգման համակարգի ծախսատարությունը: Նշվել է, որ ինտենսիվ տեխնոլոգիայով այգիների մշակումը մեծացնում է նաև տեխնիկայով աշխատելու հնարավորությունը, ինչի արդյունքում ձեռքի աշխատանքը հասցված է նվազագույնի: Այգին ամբողջությամբ ծածկվելու է հակակարկտային ցանցերով:
Վարչապետի խոսքով՝ ինտենսիվ այգիների հիմնումը Հայաստանում գյուղատնտեսության արդիականացման ու զարգացման կարևոր ուղղություններից է, և կառավարությունը հետևողականորեն խթանում է այդ գործընթացը պետական աջակցության նպատակային ծրագրերի միջոցով:

В Армавирской области открыта солнечная электростанция Green Energy мощностью 1МВт
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня с рабочим визитом посетил Армавирскую область республики. Как сообщает пресс-служба армянского правительства, в присутствии Карена Карапетяна в общине Шеник состоялось официальное открытие солнечной электростанции Green Energy мощностью 1МВт. Станция полностью построена силами местных компаний – при сотрудничестве компаний «Баграмяншин», «АКБА Лизинг» и «Штиген».
Строительство было осуществлено в этом году, в течение 3,5 месяцев, стоимость инвестиций составляет 750-800 тыс. долларов США. В ходе строительства было создано 70 рабочих мест.
Станция состоит из 3124 поликристаллических солнечных панелей и из 37 солнечных инверторов, которые были приобретены у ведущих мировых компаний по их производству.
Планируется, что станция сможет обеспечить производство электроэнергии объемом до 1600 МВт•ч в год.
Премьер приветствовал проведенную работу, отметив, что в Армении солнечная энергетика обладает большим потенциалом для развития, а увеличение количества станций свидетельствует о прогрессе в сфере.
Карен Карапетян посетил также основанные компанией «Спайка» в общине Шеник Армавирской области Армении интенсивные сады, ознакомился с ходом инвестиционной программы и перспективами расширения.
Было указано, что возделывание садов с применением интенсивных технологий увеличивает также возможности работы техники, в результате чего ручная работа сводится к минимуму.
Премьер назвал основание интенсивных садов в Армении – одним из важных направлений развития и модернизации сельского хозяйства.
По его словам, правительство последовательно стимулирует этот процесс посредством целевых программ господдержки.