«Թոմաս» բնական հրդեհի պատճառով Կալիֆոռնիայում ավելի քան 900 շինություն է այրվել
Առնվազն 900 շենք է այրվել «Թոմաս» բնական հրդեհի պատճառով, որն արդեն գրեթե հազար քառակուսի կիլոմետր տարածք է ընդգրկել ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգում, հայտնել է Associated Press գործակալությունը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Նրա տվյալով՝ կրակի ճարակ դարձած 900 շենքերից առնվազն 700-ը բնակելի տներ էին: Ներկայում հրդեհն սպառնում է ընդհանուր առմամբ 18 հազար կառույցների և Կալիֆոռնիայում մոլեգնում է արդեն 10 օր: Դրա հետ մեկտեղ «Թոմաս» հրդեհը տարածման չափերով հինգերորդն է դարձել նահանգի պատմության մեջ, նշում է AP-ն: Նախօրեին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը նահանգում արտակարգ դրություն է հայտարարել, նաև դաշնային գործակալություններին կոչ արել օգնություն ցուցաբերել Կալիֆոռնիայում հրդեհների վերացման գործում: Կրակի արագ տարածման կապակցությամբ նահանգի իշխանությունները կարգադրել են տարհանել ավելի քան 200 հազար մարդու:

Пожар «Томас» в Калифорнии уничтожил 900 зданий
Не менее 900 зданий сгорели из-за природного пожара «Томас», который охватил уже почти 1 тысячу квадратных километров в американском штате Калифорния,сообщает в среду агентство Associated Press, передает «Интерфакс».
Согласно его данным, по меньшей мере 700 из 900 уничтоженных огнем зданий были жилыми домами. В настоящий момент пожар угрожает в общей сложности 18 тыс. сооружениям и бушует в Калифорнии уже в течение 10 дней.
При этом пожар «Томас»,стал пятым по масштабам в истории штата, отмечает AP.
Накануне президент США Дональд Трамп объявил в штате чрезвычайное положение, а также призвал федеральные агентства оказать помощь в ликвидации пожаров в Калифорнии.
В связи с быстрым распространением огня власти штата распорядились об эвакуации свыше 200 тыс. человек.