Նալբանդյանը Հունաստանի նախագահին է ներկայացրել ղարաբաղյան հիմնախնդրին վերաբերող հարցեր
Դեկտեմբերի 13-ին պաշտոնական այցելությամբ Աթենքում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսի հետ:
Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը հույս է հայտնել, որ այս այցը կնպաստի Հայաստանի և Հունաստանի միջև կապերի առավել ամրապնդմանը:
Հունաստանի նախագահը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև բամզաբովանդակ համագործակցության կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ երկու եղբայրական ժողովուրդները միմյանց կապված են դարավոր բարեկամությամբ և փոխադարձ մեծ համակրանքով:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել հայ-հունական քաղաքական երկխոսության խորացման, տնտեսական կապերի առավել ակտիվացման վերաբերյալ:
ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստան - Եվրոպական միություն ընդլայնվող հարաբերությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանը Պրոկոպիս Պավլոպուլոսին ներկայացրել է հաջորդ տարի Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի օրակարգն ու հիմնական թեմաները։
Հայաստանի արտգործնախարարը Հունաստանի նախագահին է ներկայացրել ղարաղաբյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը։

Эдвард Налбандян представил президенту Греции процесс карабахского урегулирования
В рамках официального визита в Афины министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с президентом Греции Прокописом Павлопулисом.
Прокопис Павлопулис выразил надежду, что визит главы МИД Армении посодействует укреплению отношений между двумя странами.
Президент Греции и глава МИД Армении выразили удовлетворение насыщенным сотрудничеством двух государств, подчеркнув, что два дружественных народа связаны друг с другом вековой дружбой и взаимной симпатией.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями относительно углубления армяно-греческого политического диалога, активизации экономических связей.
В контексте Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерства с ЕС глава внешнеполитического ведомства Армении представил расширяющиеся отношения Армения – ЕС.
Эдвард Налбандян представил Прокопису Павлопулису повестку и основные темы предстоящего в следующем году в Армении саммита Франкофонии.
Глава МИД представил также президенту Греции совместные усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ в направлении урегулирования карабахского конфликта.