Դեռևս ուժի մեջ չմտած օրենսգրքի վերաբերյալ արդեն մտածում են փոփոխություններ անեն. թե լավ փոփոխություններ էին, թող ի սկզբանե լինեին. Վարդան Բոստանջյան
13/12/2017 16:33
«Ծառուկյան» խմբակցությունն այսօր դեմ քվեարկեց «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին՝ պնդելով, որ սա այն օրենքը չէ, որում պետք է պարբերաբար փոփոխություններ կատարվեն: Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրուցում «Ծառուկյան» խմբակցության պատգմավոր, տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանն ընդգծեց, որ հարկային հարաբերությունները հասարակության ամենախոցելի տեղն են և անհրաժեշտ է, որպեսզի դրանք որոշակի ժամանակահատվածում մնան անփոփոխ:
- Պարոն Բոստանջյան, ի՞նչ վտանգներ եք տեսնում օրենքում կատարված փոփոխություններում, որ դեմ քվեարկեցիք:
- Առաջին հերթին աշխատանքի կուլտուրայի մասին պետք է խոսել, ոչ թե վտանգների: Մենք չենք չափագրել՝ այս փոփոխություններով պայմանավորված վտանգի աստիճանը մեծ է, թե փոքր, բայց ակնհայտ է, որ «Հարկային օրենսգիրքը», որը 2018-ի հունվարի 1-ից պիտի աշխատեր, մասնագետների ու առաջին հերթին գործարար աշխարհի կողմից արժանացել է քննադատության: Եթե լավ փոփոխություններ էին, թող լինեին օրենսգրքում: Լավ, թե վատ, նման օրենսգիրքն արդեն ընդունվել է, որն, ըստ էության, տնտեսավարող սուբյեկտների, նյութական բարիքներ ստեղծողների, ծառայություններ մատուցողների համար չի ստեղծում այն պայմանները, ինչ պետք է այս պահին:
Դեռևս ուժի մեջ չմտած օրենսգրքի վերաբերյալ արդեն մտածում են փոփոխություններ անեն: Եթե լավ փոփոխություններ էին, թող ի սկզբանե լինեին օրենսգրքում: Եթե չաշխատող օրենսգրքի վերաբերյալ առաջարկվում են փոփոխություններ, հավանականությունը մեծանում է, որ վաղը նորից կարող է փոփոխության անհրաժեշտություն լինել: Բայց հարկային հարաբերությունները հասարակության ամենախոցելի տեղն են, որովհետև գործունեություն ծավալողների և ծառայություններ մատուցողների համար խաղի կանոններ պիտի լինեն, որոնք անգամ եթե վատն են, մի որոշակի ժամանակ պետք է անփոփոխ լինեն: Իներցիոն պրոցեսները գործունեության պարագայում պահանջում են կայունություն, որի բացակայությունը նրանց գործի խաթարմանն է բերում:
- Կարելի՞ է պնդել, որ առաջարկվող փոփոխությունները փաստարկված չեք համարում:
- Այո՛, նաև այդպես կարելի է ասել: Հիմա մի շարք օրինագծեր ունենք, ինչպես, օրինակ, Ասիական բանկից 40 մլն դոլարի վարկ վերցնելու համաձայնագիրը (ԱԺ-ն այսօր վավերացրեց Ասիական բանկից 40 մլն դոլար վարկ վերցնելու մասին համաձայնագիրը, որին «Ծառուկյան» խմբակցությունը դեմ էր՝ Aysor.am) ու տեսաք՝ ինչպես այն քննարկվեց խորհրդարանում՝ հիմնական զեկուցողն, ըստ էության, չտվեց սպառիչ պատասխան այն մասին, թե ինչ ուղղությամբ և ինչ նպատակով է այն օգտագործվելու: Ես չեմ հասկանում, դա մեր երկրի համար նպատակահարմար է, թե ոչ: Նույնն էլ այս դեպքում է:
- Ի՞նչ առաջնային փոփոխություններ կուզեիք տեսնել օրենքում, որը չտեսաք:
- Երկրում կա մրցակցության բացակայություն, ֆինանսական ռեսուրսների թանկացում և վարչարարության կոպտություն: Ամենակարևորը գործարարների համար պարտավորությունների հստակ ու ճիշտ կատարումն է, որի պարագայում վարչարարությունը բարձր ու հիմնավոր մակարդակում պիտի գտնվի: Երկրում էլ ընդհանուր առմամբ տնտեսական ազատ մրցակցություն պիտի ապահովվի:

Налоговый кодекс еще даже не вступил в силу, а уже думают о внесении изменений – Вардан Бостанджян
Фракция «Блок Царукян» проголосовала сегодня против законопроекта «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА», утверждая, что это не тот закон, в который нужно периодически вносить изменения. В беседе с корреспондентом Aysor.am депутат фракции «Блок Царукян», экономист Вардан Бостаджян подчеркнул, что налоговые отношения – это самое уязвимое место общества и необходимо, чтобы эти отношения оставались неизменными определенный период времени.
- Господин Бостанджян, какую опасность Вы видите во внесенных в кодекс изменениях и почему проголосовали «против»?
- В первую очередь нужно говорить о культуре работы, а не об опасностях. Мы не измеряли, велика или мала опасность от внесенных в кодекс изменений, однако очевидно, что Налоговый кодекс РА, который должен был вступить в силу с 1-го января 2018 года, удостоился критики специалистов и в первую очередь бизнес сообщества. Если это хорошие изменения, почему их нет в законе? Хорошо это или плохо, но подобный кодекс уже принят и он, по сути, не создает для хозяйствующих субъектов, создателей материальных благ и предоставляющих услуги те условия, которые нужны в настоящее время.
Кодекс еще даже не вступил в силу, а уже думают о том, чтобы внести в него изменения. Если это хорошие изменения, почему их изначально не было в кодексе. Если предлагают изменения в неработающий кодекс, то увеличивается вероятность, что завтра опять может возникнуть необходимость в изменениях. Но налоговые отношения – это самое уязвимое место общества, поскольку для хозяйствующих субъектов и предоставляющих услуги должны действовать правила игры, которые если даже и плохие, хоть какое-то время должны оставаться неизменными. Инерционные процессы в условиях деятельности требуют стабильности, отсутствие которой приводит к нарушению их бизнеса.
- Можно ли констатировать, что Вы считаете предлагаемые изменения неаргументированными?
- Да, можно и так сказать. Сейчас у нас есть ряд законопроектов, к примеру, как  кредитное соглашение с Азиатским банком развития на 40 млн. долларов (парламент ратифицировал сегодня кредитное соглашение с Азиатским банком развития на 40 млн. долларов, против которого выступала  фракция «Блок Царукян» – прим. Aysor.am). Вы видели, как этот вопрос обсуждался в парламенте, основной докладчик, по сути, не дал исчерпывающего ответа о том, в каком направлении и с какой целью этот кредит будет использован. Я не понимаю, это целесообразно для нашей страны или нет? То же самое и в данном случае.
- Какие первоочередные изменения Вы бы хотели видеть в законе?
- В стране отсутствует конкуренция, отмечается подорожание финансовых ресурсов и резкость администрирования. Самое важное для бизнесменов – четкое и правильное выполнение обязательств, а для этого администрирование должно находиться на высоком и основательном уровне. А в стране в целом должна обеспечиваться свободная экономическая конкуренция.