Մենք ուզում ենք լավ ապրել, բայց դրա համար քիչ աշխատել, այդպես չի լինում. Վարչապետ
«Մենք ուզում ենք լավ ապրել, բայց դրա համար քիչ աշխատել, այդպես չի լինում», - Արմավիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ իրեն անհանգստացնում են Հայաստանում աղքատության ցուցանիշները։
«Աղքատության ցուցանիշները, իհարկե, անհանգստացնում են։ Դուք հաստատ տեսնելու եք, թե ոնց ենք այդ ցուցանիշը կառավարելու և նվազեցնելու, կառավարության ամբողջ գործունեությունը դրան է ուղղած», - ասաց Կ. Կարապետյանը։
«Բազմիցս ասել եմ, որ կառավարության հաշվետվությունն ունի ձև, ամբողջ աշխարհի կառավարություններն էդպես են բացատրում, որքան է ՀՆԱ-ն, արտահանումը աճել, ներմուծումն աճել, առևտուրը և այլն: Այս տարի մենք ավարտելու ենք շատ ավելի բարձր ցուցանիշերով, քան՝ կանխատեսել ենք», - ասաց նա՝ շեշտելով, որ այս ամենը չի լուծելու բոլոր խնդիրները:
«Լուծո՞ւմ է արդյոք այդ ցուցանիշը մեր բոլոր խնդիրները, ոչ: Եթե նույնիսկ դրանից կրկնապատիկ անգամ ավելի ցուցանիշ բռնենք, բոլոր խնդիրները չեն լուծվում: Երկիր գոյություն չունի, որ ամենաբարձր աճի տեմպերով էլ գնա, բոլոր խնդիրները լուծվեն», - ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։
Կզգա՞ արդյոք աճը շարքային քաղաքացին, Կարեն Կարապետյանը պատասխանեց. «Շարքային քաղաքացիների մի մասը զգում է, մի մասը` ոչ։ Ով չի զգում դա, արտահայտում է, ով  զգում է՝ ոչ: Սա է ճանապարհը, եթե դուք այլ ճանապարհ գիտեք, հուշեք մեզ»:

Мы хотим мало работать, но хорошо жить, так не бывает – Карен Карапетян
«Мы хотим мало работать, но хорошо жить, так не бывает», - заявил Карен Карапетян в беседе с журналистами в Армавире.
По словам премьера, его беспокоят показатели уровня бедности в Армении.
«Конечно, показатели уровня бедности, вызывают обеспокоенность. Вы точно увидите, как мы будем управлять этими показателями и сокращать их, вся деятельность правительства направлена на это», - сказал Карен Карапетян.
«Я неоднократно говорил, что у правительства есть форма отчетности, правительства всех стран мира так работают: сколько составляет ВВП, рост в сфере экспорта и импорта, показатели торгового объема и т.д. Этот год мы завершим с более высокими показателями, чем прогнозировали», - сказал он, отметив, что все проблемы это не решит.
«Решают ли эти показатели все наши проблемы? Нет. Если даже мы зафиксируем показатели в два раза выше, все проблемы не решаться. Нет такой страны, в которой даже при самом высоком темпе роста решались бы все проблемы», - подчеркнул премьер.
На вопрос ощутят ли обычные граждане республики этот рост, Карен Карапетян ответил: «Часть граждан ощутит, другая часть – нет. Те, кто не чувствует, говорят об этом, а те кто почувствовал на себе этот рост– нет. Это – путь, если вы знаете другой, подскажите».