Ահաբեկչության նախապատրաստման գործ. ԱՄՆ դեսպանատունն աշխատում է ՀՀ իրավապահների հետ
Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը աշխատում է Հայաստանի իրավապահների հետ ՀՀ տարածքում ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու մեղադրանքով ազգությամբ հայ ԱՄՆ քաղաքացու հետախուզման առնչությամբ:
Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից փոխանցեցին. «Այս գործի հետ կապված մենք աշխատում ենք Հայաստանի իրավապահների հետ: Քննության շահերից ելնելով՝ այս պահին հավելյալ տեղեկություններ չենք կարող տրամադրել»:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԱԾ-ն հայտարարել է, որ ազգությամբ հայ, ԱՄՆ քաղաքացի Ռ.Ք.-ն 2017 թվականի սեպտեմբերին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրանցել է «Martin Avagyan» օգտատիրոջ կեղծ տվյալներով անհատական էջը, որի միջոցով տարածել է ՀՀ իրավապահ և այլ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու, պայթյուններ, հրկիզումներ իրականացնելու և այդ եղանակով համընդհանուր վախի մթնոլորտ ձևավորելու ուղղակի կոչեր:

Дело о подготовке теракта в Армении: Посольство США работает с армянскими правоохранителями
Посольство США в Армении работает с правоохранителями Армении по делу о подготовке на территории республики теракта гражданином США армянского происхождения.
В ответ на запрос Aysor.am в посольстве заявили: «В связи с этим делом мы работаем с правоохранителями Армении. Исходя из интересов следствия, на данный момент не можем предоставить дополнительные сведения».
Ранее СНБ Армении сообщило, что гражданин США, армянин по национальности, Р.К. в сентябре 2017 года в социальной сети Facebook зарегистрировал фейковый аккаунт «Martin Avagyan», посредством которого распространялись призывы к осуществлению насилия в отношении представителей правоохранительных органов и должностных лиц РА, совершению взрывов и поджогов и формированию подобным образом атмосферы всеобщего страха.
Кроме того, согласно добытым доказательствам, Р.К. советами, указаниями и предоставлением средств посредством сообщников готовил осуществление терактов на территории Армении.