Մենք` խորհրդարանականներս, պարտավոր ենք միասնաբար հանդես գալ ընդդեմ թուրքական ժխտողականության. Շարմազանով
14/12/2017 11:58
ՀՀ ԱԺ խորհրդարանական պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ, Լիտվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում դեկտեմբերի 13-ին հանդիպել է Լիտվա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամների հետ: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը և Սուրեն Մանուկյանը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Լիտվայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները բարձր են գնահատել Լիտվայի կողմից Հայաստանի Հանրապետության անկախությունն աշխարհում առաջինը ճանաչելու փաստը: Լիտվան Մերձբալթյան երկրներից առայժմ միակն է, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նրանք երախտագիտություն են հայտնել լիտվացի խորհրդարանականներին` Վիլնյուսի Ցեղասպանության թանգարանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի անցկացմանն աջակցելու համար:
Կողմերը կարևորել են հայ-լիտվական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցությունը, ինչպես նաև միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների առավել ակտիվ աշխատանքը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին. կողմերը կարևորել են հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորումը:
Անդրադարձ է կատարվել նոյեմբերի 24-ին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Լիտվան՝ որպես ՀՀ անկախությունն աշխարհում առաջինը ճանաչած պետություն, սեղմ ժամկետում, առանց ձգձգումների առաջինը կվավերացնի նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի կարևորագույն հարցերից մեկի` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ հաջորդ տարի լրանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը և հավելել, որ ցեղասպանությունը մարդկության դեմ գործած մեծագույն հանցագործություն է, որը վաղեմության ժամկետ չունի:
«Լիտվան այն երկրների թվին է պատկանում, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Հուսով ենք, որ մերձբալթյան մյուս երկրների խորհրդարանները կհետևեն Լիտվայի օրինակին: Ափսոսանքով նշեմ, որ Թուրքիայի այսօրվա իշխանությունները ժխտողական քաղաքականություն են վարում: Ժխտողականությունը գրեթե հավասարազոր է ցեղասպանություն գործելուն: Մենք` խորհրդարանականներս, պարտավոր ենք միասնաբար պայքարել ցեղասպանությունների դատապարտման, ինչպես նաև թուրքական ժխտողականության դեմ», - նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը Լիտվա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներին 2018 թվականին հրավիրել է Հայաստան:

Шармазанов: Мы, парламентарии, обязаны совместно бороться против политики отрицания Турции
Возглавляемая вице-спикером Национального Собрания Армении, руководителем группы дружбы Армения – Литва, Латвия, Эстония Эдуардом Шармазановым делегация в рамках рабочего визита в Литву 13 декабря встретилась с членами парламентской группы дружбы Литва – Армения.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, в составе делегации – депутаты Самвел Фарманян и Сурен Манукян. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и полномочный посол РА в Литве Тигран Мкртчян.
Члены делегации высоко оценили тот факт, что Литва первой мире признала независимость Республики Армения. Кроме того, Литва – пока единственная из прибалтийских стран, признавшая Геноцид армян в Османской империи 1915 года.
Депутаты НС РА выразили благодарность литовским парламентариям за помощь в организации в Вильнюсском музее геноцида выставки к 100-й годовщине Геноцида армян.
Стороны подчеркнули важность развития армяно-литовских межпарламентских отношений, сотрудничества групп дружбы, а также активной работы делегаций двух стран на международных парламентских площадках. Затронуты также региональные проблемы – собеседники особо выделили необходимость исключительно мирного урегулирования конфликтов.
Было затронуто подписанное 24 ноября в Брюсселе Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Вице-спикер НС Армении выразил надежду, что Литва, как первым в мире признавшее независимость Армении государство, в сжатые сроки, без проволочек, первой ратифицирует также соглашение между РА и ЕС.
Собеседники обменялись мнениями также по одному из важнейших вопросов внешнеполитической повестки РА – международному признанию и осуждению Геноцида армян. Шармазанов сообщил, что в 2018 году исполняется 70-летие принятия Генассамблеей ООН конвенции «О предупреждении и наказании преступления геноцида», и добавил, что геноцид – величайшее преступление против человечества, не имеющее срока давности.
«Литва в числе стран, признавших Геноцид армян. Надеюсь, парламенты других прибалтийских стран последуют примеру Литвы. С сожалением отмечу, что сегодняшние власти Турции проводят политику отрицания. Политика отрицания почти равнозначна совершению геноцида. Мы, парламентарии, обязаны совместно бороться за осуждение геноцидов, а также против политики отрицания Турции», – подчеркнул Э.Шармазанов.