Մոլդովայում պետական լեզուն պաշտոնապես փոխել են մոլդավերենը ռումիներենով
Մոլդովայի կառավարությունը հավանության է արժանացրել սահմանադրությունում ռումիներենը պետական լեզու ճանաչելու մասին օրինագիծը,  հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով երկրի կառավարության մամուլի ծառայությանը։
Ներկայումս, երկրի սահմանադրության մեջ ամրագրված է, որ պետական լեզուն «մոլդովերենն է՝ լատինական գրաֆիկայի հիմքով»։ Համաձայն օրինագծի, հիմնական օրենքի 13-րդ հոդվածում այդ ձեւակերպմանը կփոխարինի «ռումիներենը»։
Ավելի վաղ սահմանադրական դատարանը օրինական է համարել այս փոփոխությունը, քանի որ երկրի անկախության հռչակագրում պետական լեզուն նշված է ռումիներենը։
Ըստ լեզվական հանրագիտարանային բառարանի՝ մոլդովերենը ունի նույն քերականական կառուցվածքը, ինչ ռումիներենը: Նրանց միջև գոյություն ունեն միայն աննշան տարբերություններ՝ գրական նորմերի, հնչյունաբանության (մոլդովերենը ավելի մոտ է ռումիներենի խոսակցական տարբերակին) և բառապաշի  (մոլդովերենում առկա են ռուսերենից շատ փոխառություններ) առումներով:

В Молдавии признали исчезновение своего языка
Правительство Молдавии одобрило законопроект, предполагающий замену государственного языка в конституции на румынский. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу кабинета министров.
Сейчас в конституции страны прописано, что государственным является «молдавский язык, функционирующий на основе латинской графики». Согласно законопроекту, в 13-й статье основного закона Молдавии эту формулировку заменят на «румынский язык».
Ранее конституционный суд признал правомерность таких изменений, указав, что в Декларации о независимости государственный язык Молдавии указан как румынский.
Согласно Лингвистическому энциклопедическому словарю, молдавский язык имеет тот же грамматический строй, что и румынский. Между ними есть лишь незначительные отличия на уровне литературной нормы, фонетики (молдавский язык ближе к разговорному варианту румынского) и лексике (в молдавском много заимствований из русского языка). Ряд лингвистов считает, что молдавский язык является диалектом румынского.