ՀԱԿ-ին ուղղված իմ քննադատությունները 100 տոկոսով իրականություն են դարձել. Նիկոլ Փաշինյան
Փետրվարին կայանալիք Հայաստանի նախագահի ընտրություններում «Ելք» խմբակցությունը որոշեց առաջադրել Արտակ Զեյնալյանի թեկնածությունը և քանի որ անհրաժեշտ է պատգամավորների մեկ/քառորդի ստորագրությունը որոշվեց դիմել «Ծառուկյան» խմբակցությանը, ստանալ նրանց ստորագրությունները, այդ մասին «Ազատության» ուղիղ եթերում հայտարարել է «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավորը հիշել է «Ծառուկյան» խմբակցության հետ համագործակցության վանաձորյան դեպքը, երբ Վանաձորի ավագանու նույն խմբակցությունները միավորվեցին ու դիմեցին Սահմանադրական դատարան:
Հայ Ազգային կոնգրես կուսակցությանը Գագիկ Ծառուկյանի հետ համագործակցելու համար իր երբեմնի քննադատությունների մասին հարցերին ի պատասխան, Փաշինյանը ասել է, որ իր քննադատությունները «100 տոկոսով իրականություն են դարձել»:
«Ընդհանրապես շատ քիչ է պատահում քաղաքականության մեջ, որ քննադատությունները 100 տոկոսով իրականություն դառնան: Երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հրապարակ բերեց իր հայտնի քաղաքագիտական վերլուծությունը, և ասվում էր, որ մենք՝ որպես ընդդիմադիր ուժ, պետք է ԲՀԿ-ին պոկենք իշխանությունից, որ մեր իշխանափոխությունն իրականացնենք, ես ասում էի, որ ՀԱԿ-ը այդ պահին դոմինանտ ընդդիմադիր ուժ է և այդ քայլին գնալու դեպքում կկորցնի իր դոմինանտությունը ընդդիմադիր դաշտում և դուրս է մղվելու քաղաքական դաշտից, ինչը անթույլատրելի էր իմ կարծիքով: Իմ ասածները դարձան իրականություն», - ասել է Փաշինյանը:
Հարցին, թե չի՞ տեսնում զուգահեռներ այն ժամանակվա ՀԱԿ-ի և իրենց ներկայիս գործունեության միջև, Փաշինյանը բացասական պատասխան է տվել, ասելով. «Մենք որևէ մեկին որևէ տեղից չենք ուզում պոկել: Մենք առաջադրել ենք թեկնածու և առաջարկում ենք պաշտպանել նրան: Ոչ ավել, ոչ պակաս»:

Никол Пашинян: Моя критика в адрес АНК на 100 процентов стала реальностью
На предстоящих в феврале 2018 года в Армении выборах президента парламентская фракция «Елк» решила выдвинуть кандидатуру Артака Зейналяна и обратиться к фракции «Блок Царукян с целью обеспечения необходимых подписей ¼ депутатов, заявил сегодня в прямом эфире Радио «Азатутюн» руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян.
Депутат вспомнил о сотрудничестве с фракцией «Блок Царукян» во время выборов в Ванадзоре, когда две фракции Совета старейшин объединились и обратились в Конституционный суд.
В ответ на вопрос об озвучиваемой им когда-то критике в адрес «Армянского национального конгресса» (АНК) из-за сотрудничества с Гагиком Царукяном, Никол Пашинян заявил, что его «критика стала реальностью на 100 процентов».
«Вообще в политике редко так происходит, чтобы критика на 100 процентов стала реальностью. Когда Левон Тер-Петросян представил свой известный политологический анализ, в котором говорилось, что мы, как оппозиционная сила, должны оторвать партию «Процветающая Армения» от власти, чтобы осуществить смену власти, я заявил, что АНК в тот момент является доминирующей оппозиционной силой. В случае подобного шага АНК потеряет свою доминирующую роль на оппозиционном поле и будет вытеснена с политического поля, что, на мой взгляд, недопустимо. Все сказанное мною стало реальностью», - заявил Пашинян.
На вопрос, не видит ли он параллели в тогдашних действиях АНК и нынешних действиях возглавляемого им блока «Елк», Пашинян ответил негативно: «Мы никого ни от кого не хотим оторвать. Мы выдвинули своего кандидата и предлагаем поддержать его. Ни больше, ни меньше».