ԱՄՆ-ում կինը բիտկոյիններ է օգտագործել ԻՊ-ին օգնելու համար
Նյու Յորքում մի կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել բիտկոների և այլ կրիպտոարժույթների լվացման համար, որոնցից ստացված գումարը նա ուղարկել է «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորմանը (արգելված է Ռուսաստանում), հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
27-ամյա Զուբիա Շահնազը մեղադրվում է նաև բանկային խարդախության և փողերի լվացման համար: Նա մնում է կալանքի տակ: Դատարանը մերժել է նրան գրավով ազատ արձակելու առաջարկը
Զուբիա Շահնազը ծնվել է Պակիստանում: Դատախազի խոսքերով, նա խարդախությամբ ստացել է բանկում 85 հազար դոլարի վարկեր` բիտկոնների ձեռքբերման համար:
Բիտկոինը վիրտուալ արժույթ է: Թեև դա վճարման օրինականացված միջոց չէ, սակայն այս տարում արժույթի փոխարժեքը կտրուկ աճել է:

В США женщина использовала биткоины для помощи ИГ
В Нью-Йорке женщине предъявлены обвинения в том, что она занималась отмыванием биткоинов и других криптовалют и отправляла полученные деньги на помощь экстремистской группировке «Исламское государство» (запрещенное в России), передает русская служба BBC.
27-летняя Зубия Шахназ также обвиняется в банковском мошенничестве и организации отмывания денег. Она остается под стражей, в освобождении под залог ей отказано.
Зубия Шахназ родилась в Пакистане. По словам обвинения, она обманным путем получила займы в банке на сумму в 85 тыс. долларов, чтобы купить в интернете биткоины.
Биткоин - виртуальная валюта. Хотя она не является узаконенным средством платежа, курс этой валюты резко возрос в этом году.