Թրամփը և Պուտինը քննարկել են ԿԺԴՀ-ին առնչվող հարցեր
ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի նախագահներ Դոնալդ Թրամփը և Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են ԿԺԴՀ-ին առնչվող հարցերը, հայտնում է  «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով Սպիտակ տանը:
«Նախագահները… քննարկել են համատեղ աշխատանքը Հյուսիսային Կորեայի շուրջ ստեղծված խիստ վտանգավոր իրադրության կարգավորման շուրջ», - ասված է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսի տարածած հայտարարության մեջ:
Նա նաև հայտնել է, որ Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել Պուտինին տնտեսական զարգացման բնագավառում ԱՄՆ-ի հաջողություններն ընդունելու համար, ինչի մասին Ռուսաստանի ղեկավարը խոսել է նախօրեին կայացած մեծ մամուլի ասուլիսում:
Ինչպես  ուրբաթ հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ կայացել է Պուտինի և Թրամփի հեռախոսազրույցը:
«Քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների հրատապ հարցերը, նաև իրադրությունը ճգնաժամային կետերում՝ Կորեական թերակղզու միջուկային խնդրի կարգավորման շեշտադրմամբ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները:

Трамп и Путин обсудили вопросы вокруг КНДР
В ходе состоявшейся телефонной беседы президенты США и России Дональд Трамп и Владимир Путин обсудили вопросы, касающиеся КНДР, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на Белый дом.
«Президенты... обсудили совместную работу по урегулированию крайне опасной ситуации в Северной Корее», - говорится в распространенном заявлении пресс-секретаря Белого дома Сары Сандерс.
Она также заявила, что Трамп поблагодарил Путина за признание успехов США в области экономического развития, о чем российский лидер сказал накануне на "большой" пресс-конференции.
Как сообщила в пятницу пресс-служба Кремля, по инициативе американской стороны состоялся телефонный разговор Путина с Трампом.
«Были обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений, а также ситуация в кризисных точках с акцентом на урегулирование ядерной проблемы Корейского полуострова», - говорится в сообщении.