Իրանը հրթիռներ է արտադրում՝ խախտելով ՄԱԿ-իԱԽ բանաձևերը. ԱՄՆ
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին հայտարարել է, որ Իրանը թաքնվել է «միջուկային համաձայնագրի» հետևում և խախտում է ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերն՝ արտադրելով հրթիռներ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Բոլորը կենտրոնացած են միջուկային համաձայնագրի վրա, իսկ Իրանը թաքնվում է դրա հետևում՝ անդադար սպառնալով այնտեղից դուրս գալ», -հայտարարել է Հեյլին Վաշինգտոնում մամուլի ասուլիսի ժամանակ;
Միևնույն ժամանակ նա կրկին մեղադրել է Իրանին  հանրապետությանն արգելող ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերը խախտելու համար:
«Միջուկային համաձայնագիրը կարևոր է, սակայն կարևոր են նաև ՄԱԿ-ի ԱԽ բոլոր բանաձևերը», - նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն Իրանին «դիմակայելու» համար կաշխատի միջազգային կոալիցիա ստեղծելու ուղղությամբ: «Մենք ստեղծում ենք կոալիցիա, որ իսկապես դիմակայենք Իրանին և այն ամենին, ինչ նա անում է», - ասել է Հեյլին:

Иран производит ракеты в нарушение резолюций СБ ООН, заявили в США
Постоянный представитель США при ООН Никки Хейли заявила, что Иран спрятался за «ядерным соглашением» и производит ракеты в нарушение резолюций СБ ООН, передает РИА Новости.
«Все сфокусированы на ядерном соглашении, а Иран спрятался за ним, постоянно угрожая выйти из него», — заявила Хейли на пресс-конференции в Вашингтоне.
При этом она вновь обвинила Иран в нарушении резолюций СБ ООН, которые запрещают республике производит ракеты.
«Ядерное соглашение важно, но важны все решения СБ ООН», — отметила она.
По ее словам, США будут работать над созданием международной коалиции для «противостояния» Ирану. «Мы создаем коалицию, чтобы действительно противостоять Ирану и тому, что он делает», - сказал Хейли.