Իրանի ԱԳՆ ղեկավարն ԱՄՆ-ին կշտամբել է զենք վաճառելու համար՝ Եմենի բնակչությանը սպանելու նպատակով
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ԱՄՆ-ին կշտամբել է իր դաշնակիցներին զենք վաճառելու համար՝ Եմենի հակամարտության ժամանակ խաղաղ բնակչությանը սպանելու նպատակով, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Twitter-ի էջին:
«Այն դեպքում, երբ Իրանն առաջին օրից սկսած Եմենում հրադադարի, օգնության ցուցաբերման և երկխոսության կոչ է անում, ԱՄՆ-ն զենք է վաճառել իր դաշնակիցներին՝ թույլ տալով սպանել խաղաղ բնակիչներին և սով ստեղծել: Ոչ մի քանակությամբ այլընտրանքային փաստեր կամ վկայություններ չեն թաքցնի ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը ռազմական հանցագործություններին», - Twitter-ում նշել է Զարիֆը:
2014 թվականից Եմենում շարունակվում է զինված հակամարտությունը: Մինչև վերջին ժամանակները դրան մի կողմից մասնակցում էին ապստամբ հուսիները և բանակի մի մասը, որը չեզոք վերաբերմունք ուներ երկրի նախկին նախագահ Ալի Աբդալլահ Սալեհի նկատմամբ, ով  դեկտեմբերի սկզբին զոհվել է իր երբեմնի դաշնակից հուսիների հետ փոխհրաձգության ժամանակ, որոնք նրան հետապնդում էին իրենց միջև տարաձայնություններ ծագելուց հետո: Հակամարտության մյուս կողմում հանդես են գալիս կառավարական զորքերը և աշխահազորայինները, որոնց օդից և ցամաքից աջակցում է Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած արաբական կոալիցիան:

Глава МИД Ирана упрекнул США в продаже оружия для убийства людей в Йемене
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф упрекнул США за продажу оружия своим союзникам для убийства мирного населения во время конфликта в Йемене, сообщает РИА Новости   со ссылкой на  Twitter дипломата.
«В то время как Иран с первого дня призывал к прекращению огня, оказанию помощи и диалогу в Йемене, США продали оружие, позволив своим союзникам убивать мирных жителей и создать голод. Никакое количество альтернативных фактов или других свидетельств не скроют причастность США к военным преступлениям», — написал Зариф в Twitter.
В Йемене с 2014 года продолжается вооруженный конфликт. До недавнего времени с одной стороны в нем участвовали повстанцы-хуситы и часть армии, лояльная экс-президенту Али Абдалле Салеху, который погиб в начале декабря в перестрелке со своими недавними союзниками хуситами, преследовавшими его после возникших между ними разногласий. Другой стороной конфликта выступают правительственные войска и ополчение, лояльные президенту Абд Раббу Мансуру Хади, которых с воздуха и на земле поддерживает арабская коалиция во главе с Саудовской Аравией.