Հայաստանից բացի պալիատիվ բուժօգնության կենտրոն կբացվի նաև Արցախում
Հայաստանում պալիատիվ բժշկության ծառայությունը նախատեսվում է ներդնել առողջության առաջնային պահպանման օղակում, այդ մասին Արցախ կատարած այցի ընթացքում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը:
«Ամոքիչ (պալիատիվ) խնամքը բժշկության մարդասիրական և կարևոր ուղղություն է վերջնական չբուժվող պացիենտների կյանքի երկարացված վերջին հատվածը հնարավորինս անցավ և հարմարավետ դարձնելու գործում։ Հիվանդները մի կողմից ստանում են կյանքը երկարացնելու հնարավորություն, մյուս կողմից՝ համակողմանի աջակցություն։ Դրանում նախատեսում է ինչպես ցավազրկում, այնպես էլ՝ հոգեկան աջակցություն։ Ինչպես հայտնի է, այդ հիվանդները, գտնվելով ծանր վիճակում, հիմնականում խոսելով իրենց հիվանդության մասին՝ ավելի են դժվարացնում սեփական կյանքը», - ԱՆ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, նշել է պաշտոնյան։
Սկզբնական շրջանում ծառայությունը կմատուցվի վճարովի հիմունքներով, քանի որ պետական բյուջեում այդ նպատակով միջոցներ նախատեսված չեն։
«2018 թվականին Հայաստանում կկազմակերպվեն առաջին 10-15 կենտրոնները, իսկ 1-ը՝ Արցախում։ Վերջինս թույլ կտա Արցախում բարձրացնելու ուռուցքային և բազմակի վնասվածքներով հիվանդների կյանքի որակը», - ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը:
Ավելի վաղ Aysor.amանդրադարձել էր այս հարցին և տեղեկացրել, որ պալիատիվ բուժօգնության դեպքում հիվանդը կարող է մնալ տանը, բժիշկների խումբը կարող է գալ և առաջնային բուժօգնությունը տրամադրել հենց տանը:

Кроме Армении центр паллиативной помощи будет открыт также в Арцахе – Левон Алтунян
В Армении предусматривается внедрить службу паллиативной медицинской помощи в первичное звено здравоохранения, об этом во время визита в Республику Арцах заявил журналистам министр здравоохранения Армении Левон Алтунян.
«Паллиативный уход – это гуманное и важнейшее направление медицины за нуждающимися неизлечимо больными для улучшения качества их жизни до наступления смерти. Больной с одной стороны получает возможность продления жизни, с другой стороны – всестороннюю помощь. Паллиативная медицинская помощь предусматривает как обезболивание, так и психологическую помощь. Как известно, эти больные, находясь в тяжелом состоянии, говоря в основном о своей болезни, еще более осложняют собственную жизнь», - как передает пресс-служба ведомства, отметил Левон Алтунян.
На начальном этапе эта служба будет платной, поскольку в государственном бюджете с этой целью средства не предусмотрены.
«В 2018 году в Армении будут организованы 10-15 центров, еще один центр – в Арцахе. Это позволит повысить качество жизни онкологических больных и больных с политравмами в Арцахе», - сказал министр здравоохранения Левон Алтунян.
Ранее Aysor.am сообщал, что с 2018 года в Армении будет внедрена службы паллиативной медицинской помощи. При паллиативной помощи больной может оставаться дома, группа врачей будет выезжать и оказывать пациенту необходимую помощь дома.