ԱՄՆ-ն պատրաստում է գրոհայինների՝ փախստականների Էլ-Հասեքե ճամբարում, հայտնում են ականատեսները
Սիրիացի փախստականները, որոնք վերադառնում են «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորումնից ազատագրված շրջաններ, հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիան ավելի քան վեց ամիս, օգտագործում է փախստականի ճամբարը որպես գրոհայինների մարզման բազա, հայտնել են Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնից:
«Վերադարձողների տեղեկությամբ՝ տեղի բնակիչների ԻՊ-ից ազատագրված տարածքներն ավելի քան կես տարի ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիան օգտագործում է որպես գրոհայինների ուսումնական բազա: Այնտեղ են ժամանում Սիրիայի տարբեր շրջաններից», - ասված է հայտարարության մեջ:
Գրոհայինների մեծ մասը, ըստ փախստականների ճամբարը լքածների խոսքով՝ նախկինում ներառված էին «Ջեբհաթ ալ Նուսրա» և ԻՊ խմբավորումներում:

США готовят боевиков в лагере беженцев в Эль-Хасеке, сообщили очевидцы
Сирийские беженцы, возвращающиеся в освобожденные от «Исламского государства» (запрещенное в России) районы, сообщают, что международная коалиция во главе с США более полугода использует лагерь беженцев в провинции  как базу подготовки боевиков, сообщил в субботу российский Центр примирения враждующих сторон в Сирии.
«По информации возвращающихся в освобожденные от ИГИЛ районы местных жителей, данный лагерь уже более полугода используется "международной коалицией" в качестве базы подготовки боевиков, стекающихся туда из различных районов Сирии», — говорится в сообщении.
Большинство боевиков, по словам покинувших лагерь беженцев, ранее входили в разгромленные сирийскими правительственными войсками террористические группировки ИГ и «Джебхат ан-Нусра».