Ավելի քան 260 պաղեստինցի է տուժել իսրայելական ուժայինների հետ բախման հետևանքով
Գազայի հատվածում և Հորդանանի Արևմտյան ափում Իսրայելի զինվորականների հետ բախման հետևանքով վիրավորվել է 263 պաղեստինցի: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն հղում անելով Պաղեստինի Կարմիր մահիկի մամուլի քարտուղար Էրաբ ալ-Ֆուկուհին:
«Պաղեստինյան Կարմիր մահիկի աշխատակիցները առաջին բուժօգնությունն են տրամադրել 263 պաղեստինց Երուսաղեմում և Հորդանաին Արևմտյան ափին, նրանցից 13-ը վիրավորվել են մարտական, իսկ 47-ը ռետինե փամփուշտներով, ևս 177-ը տուժել են արցունքաբեր գազից», - ասել է նա:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեկտեմբերի 6-ին Երուսաղեմը պաշտոնապես ճանաչել է Իսրայելի մայրաքաղաք, նաև պատրաստակամություն հայտնել Թել-Ավիվից ԱՄՆ դեսպանատունն այնտեղ տեղափոխել:
Ավելի ուշ ՀԱՄԱՍ-ի պաղեստինյան դիմադրության շարժումը հայտարարել է, որ ամերիկացի առաջնորդի որոշումը «դժոխքի դարպասների» բացումն է ազդարարել:

Более 260 палестинцев были ранены в ходе столкновений с израильскими силовиками
В ходе столкновений в секторе Газа и на Западном берегу реки Иордан с военнослужащими Израиля были ранены 263 палестинца. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-секретаря палестинского Красного Полумесяца Эраб аль-Фукаху.
«Палестинский персонал Красного Полумесяца предоставил скорую помощь 263 палестинцам на Западном берегу и в Иерусалиме, из них 13 были ранены боевыми пулями, 47 — резиновыми, 177 пострадали от слезоточивого газа», — заявила она.
Президент США Дональд Трамп 6 декабря официально признал Иерусалим столицей Израиля и заявил о готовности перевести туда американскую дипмиссию из Тель-Авива.
Позже палестинское движение сопротивления ХАМАС заявило, что решение американского лидера является открытием «врат ада».