Մերկելը և Մակրոնը որոշել են փոխել Եվրամիությունը
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախատեսում են մինչև մարտ ամիսը հաստատել Եվրամիության բարեփոխումների վերաբերյալ համատեղ առաջարկը: Այդ մասին հայտարարել է Մերկելը,  հայտնում է Deutsche Welle-ն:
«Մինչև մարտ մենք կցանկանայինք գտնել ընդհանուր դիրքորոշում, ինչը չափազանց կարևոր է», - ասել է կանցլերը:
Մակրոնը նույնպես հույս ունի մինչև մարտ ԵՄ-ի բարեփոխումների վերաբերյալ ընդհանուր դիրքորոշումը հանաձայնեցնել, եթե Գերմանիան այդ ընթացքում ունենա նոր կառավարություն:
Դեռ սեպտեմբերին Մակրոնը ներկայացրել է Եվրամիության մասշտաբային բարեփոխումների ծրագիրը: Նա, մասնավորապես, խոսել է եվրոգոտու համար ֆինանսների նախարարի պաշտոնի և եվրոգոտու 19 երկրների բազմամիլիարդանոց համընդհանուր բյուջեի ստեղծման մասին:

Меркель и Макрон решили изменить Евросоюз
Канцлер Германии Ангела Меркель и президент Франции Эммануэль Макрон планируют до марта утвердить совместное предложение по реформе Евросоюза. Об этом заявила Меркель, сообщает Deutsche Welle.
«До марта мы хотели бы найти общую позицию, что чрезвычайно важно», – рассказала канцлер.
По ее словам, для дальнейшего развития еврозоны и экономического сотрудничества в рамках ЕС будет вынесен ряд предложений.
Макрон также надеется согласовать общую позицию относительно реформирования еврозоны до марта, если Германия к тому времени будет иметь новое правительство.
Еще в сентябре Макрон представил планы масштабной реформы Европейского Союза. Он, в частности, высказался за создание поста министра финансов еврозоны и многомиллиардного совместного бюджета для 19 стран еврозоны.