Շվեյցարիայի նախագահը հանդես է եկել պաշտոնում երկամյա մանդատի օգտին
Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքականության շահերին ավելի կհամապատասխաներ  երկրի նախագահի ընտրությունը 2 տարով, այլ ոչ 1, ինչպես գործող Սահմանադրությամբ տեղի է ունենում ներկայումս: Այսպիսի կարծիք է հայտնել երկրի նախագահ Դորիս Լոյթհարդը, որի պաշտոնավարումն այս պաշտոնում ավարտվում է դեկտեմբերի 31-ին, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով  RTS-ին:
«Նախագահի պաշտոնում 1 տարի աշխատելու դեպքում ձեզ մոտ շփումների կայուն ցանց է ստեծվում, դուք շատ եք ճանապարհորդում և անձամբ ծանոթանում մեծ թվով նախագահների հետ, բայց դրանից հետո դուք հեռանում եք, իսկ այդ կապերի հետ աշխատում է նոր մեկը: Սա իսկապես այնքան էլ լավ չէ միջազգային շփումների համար», - ասել է նա:
Շվեյցարիայում նախագահի պաշտոնը հերթականությամբ զբաղեցնում են Դաշնային ժողովի (կառավարության) 7 անդամները՝ միաժամանակ կատարելով իրենց նախարարական պարտականությունները: Համարվում է, որ այսպիսի համակարգը թույլ է տալիս խուսափել իշխանության չափից ավելի կենտրոնացումից:

Президент Швейцарии высказалась за введение двухгодичного мандата на этом посту
Избрание президента Швейцарии на два года, а не на один, как это происходит в соответствии с нынешней конституцией, больше соответствовало бы внешнеполитическим интересам страны. Такое мнение высказала 15 декабря  президент Дорис Лойтхард, завершающая 31 декабря пребывание на этом посту, передает ТАСС   со ссылкой на вещательной компании RTS.
«Для Швейцарии на международном уровне система, при которой каждый год избирается новый президент, действительно, не благоприятствует интересам страны», - сказала она. «После года работы на посту президента у вас складывается широкая сеть контактов, вы много путешествуете и лично знакомитесь с немалым числом президентов, но после этого вы уходите, а с этими связями работает кто-то новый, - пояснила Лойтхард. - Это, действительно, не очень хорошо для международных контактов».
В Швецйарии президентский пост поочередно занимают семь членов Федерального совета (правительства) без отрыва от своих министерских обязанностей. Считается, что такая система позволяет избегать чрезмерной концентрации власти. Как отметила Лойтхард, «внутри страны наша система смены президента каждый год работает хорошо».