Թանկացումները հիմնականում եղել են օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ բնույթի. փոխնախարար
Գյուղմթերքի թանկացումների հետ կապված նախագահի մոտ խորհրդակցություն է տեղի ունեցել և եղել է կոնկրետ հանձնարարական գերատեսչություններին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
«Առաջիկայում կառավարություն կներկայացվի գյուղմթերքների մասով ցանկը` սոցիալական նշանակություն ունեցող սոցիալական ապրանքների և համալիր ծրագիր` տեղական արտադրության խթանման տեղական արտադրություն ներմուծման փոխարինման»,-ասաց նա:
Ըստ փոխնախարարի` թանկացումները հիմնականում եղել են օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ բնույթի և որոշ ապրանքներ թանկացել են, որոշները՝ էժանացել:
«Հիմնականում տարին չորային էր, այսինքն ոռոգման հետ կաված խնդիրներ կային: Այս առումով որոշակի ապրանքատեսակների գները բարձրացրել են, սակայն դա, կարծում ենք, ժամանակավոր երևույթ է: Օրինակ՝  կարտոֆիլի գնի որոշակի բարձրացում է նկատվել դեկտեմբեր ամսին, սակայն գյուղացիական տնտեսությունները ունեն համապատասխան ամբարված բերքի քանակ և ապրանքը կմտնի շուկա ու գների էժանացում կլինի»,- ասաց նա:
Ռոբերտ Մակարյանը նշեց, որ նախարարի հետ մյուս շաբաթ կկազմակերպվեն հանդիպումներ պանիր, թռնչնամիս արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ` հասկանալու համար գնային տատանումներն ինչին են վերաբերում:
«Տավարի մսի թանկացումը ևս կապում են երաշտի հետ, կերի թանկացման հետ և 2017 թվականին ավելի քան տասն անգամ արտահանման ծավալներն ավելացել են: Այստեղ հոգեբանական խնդիր է` գյուղացիական տնտեսությունները տեսնում են, որ պահանջարկ կա, գները փորձում են բարձրացնել», - ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է դիզվառելիքի թանկացմանը, ապա Ռ. Մակարյանն ասաց, որ եղել է ՀՀ նախագահի հանձնարարական` եթե դիզվառելիքի գնի թանկացումը էական ազդեցություն ունենա գյուղմթերքի ինքնարժեքի վրա, ապա մշակելու են ծրագիր, որպեսզի որոշակի չափով սուբսիդավորում իրականացվի:
«Բայց, այսօրվա հաշվարկներով, այս պայմաններում դիզելային վառելանյութի համապատասխան թանկացումը էական ազդեցություն չի կարող ունենալ գյուղմթերքի վրա: Մեր մասնագետների հաշվարկների համաձայն` լոլիկի, խաղողի առումով մինչև 1-2 դրամի է հասնելու, այսինքն անհանգստանալու խնդիր չունենք: Բայց սոցիալապես անապահով խավերին աջակցելու համար կա համապատախսան հանձնարարականը, եթե ռիսկային լինի, պատրաստ ենք սուբսիդավորման քաղաքականությունը շարունակել»,-ավելացրեց Ռոբերտ Մակարյանը:

Роберт Макарян: Подорожания обусловлены как объективными, так  и субъективными причинами
В связи с подорожанием сельхозпродукции у президента Армении состоялось совещание, в ходе которого даны конкретные поручения ведомствам, заявил сегодня журналистам заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян после заседания правительства.
«Правительство в ближайшее время представит перечень социально значимых продуктов по части сельхозпродукции и комплексную программу стимулирования местного производства для замещения импорта», - сказал он.
По словам замминистра, подорожания в основном обусловлены как объективными, так  и субъективными причинами, некоторые товары подорожали, а некоторые – подешевели.
«Год был засушливым, были проблемы с орошением. В данном смысле цены некоторых товаров повысились, на мой взгляд, это временное явление. К примеру, в декабре повысилась цена на картофель, хотя фермерские хозяйства имеют соответствующее количество урожая на складах, когда товар поступит на рынок, цены снизятся», - отметил замминистра.
Роберт Макарян отметил, что на следующей неделе будет организована встреча министра с представителями компаний – производителей сыра, куриного мяса, чтобы понять причины колебания цен.
«Рост цены на говядину также связывают с засухой, подорожанием корма и увеличением объемов экспорта почти в 10 раз в 2017 году. Здесь психологическая проблема – крестьянские хозяйства видят, что есть спрос и пытаются повысить цены», - заявил замминистра.
Что касается повышения цен на дизельное топливо, то Р.Макарян отметил, что дано поручение президента и в случае, если подорожание дизельного топлива существенно повлияет на себестоимость сельхозпродукции, будет разработана программа для субсидирования.
«Однако по сегодняшним расчетам, подорожание дизтоплива не может оказать существенного влияния на сельхозпродукцию. Согласно расчетам наших специалистов, по части помидоров, винограда ожидается рост цен на 1-2 драма, то есть, причин для беспокойства нет. Однако для содействия социально необеспеченным слоям дано соответствующее поручение, и в случае риска мы готовы продолжать политику субсидирования», - заявил Роберт Макарян.