Առանց թույլտվության հրավառություն իրականացնելու համար 1 միլիոն դրամ տուգանք կսահմանվի, 2-րդ խախտման դեպքում` 2 միլիոն
11/01/2018 13:40
ՀՀ Կառավարության այսօրվա նիստում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկայացրեց հրավառություն կազմակերպելու կարգի վերաբերյալ որոշման նախագիծը:
Ըստ նախագծի՝ առաջարկվում է առանց թույլտվության հրավառություն իրականացնողին տուգանել 1 միլիոն դրամի չափով:
Նույն արարքը մեկ տարվա մեջ երկրորդ անգամ կատարելու դեպքում 2 միլիոն դրամով տուգանել:
Նշենք, որ ամիսներ առաջ Երևանի ավագանու նիստում «Ելք» խմբակցության անդամ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել էր գիշերային հրավառություններին:
Նա նշեց, որ խմբակցությունը քաղաքապետարանին առաջարկել է ժամը 23:00-ից հետո հրավառություն իրականացնողին առաջին խախտման դեպքում տուգանել1 միլիոն դրամով, 2-րդ անգամ՝ 2 միլիոն:
«Մենք կառավարությանը պետք է ներկայացնենք հրավառության հետ կապված նախագիծ: Մեր կողմից եղել է նվազ առաջարկ, իսկ «Ելք»-ն արդեն թիվը նշեց, մենք ընդունել ենք ու ընդունած ուղարկել ենք գերատեսչություններին: Իրենց եզրակացությունները ստանանք, նոր կառավարությունում կքննարկենք», - ասել էր քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

В Армении за нарушение правил организации фейерверков установлены штрафы до 2 млн драмов
Сегодня на заседании правительства Армении мэр Еревана Тарон Маргарян представил проект решения об изменении порядка организации и проведения салютов, фейерверков.
Согласно проекту в частности, предусматривается, что требования к месту проведения фейерверков и условия определяет Совет старейшин общины. Одновременно устанавливается административная ответственность за организацию фейерверка без разрешения или нарушение установленных требований.
Мэр Еревана Тарон Маргарян отметил, что от граждан поступают многочисленные жалобы в связи с организацией  фейерверков в поздние часы, нарушается покой граждан.
Так, проектом предлагается организации и частных лиц, нарушающих требования законодательства, подвергнуть  административному наказанию в виде административного штрафа. В частности, за первый случай нарушения правил проведения фейерверков предлагается штрафовать на 1 млн. драмов, за второй случай в течение одного года – на 2 млн. драмов.