Պուտինն ու Էրդողանը քննարկել են Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի համակարգման ակտիվացումը
ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսով քննարկել է երկու երկրների ջանքերի համակարգման ակտիվացումը՝ Սիրիայում ահաբեկիչների դեմ պայքարի համար, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Ռուսաստանի նախագահն ուշադրություն է հրավիրել անօրինական ռազմական կազմավորումների կողմից վերջերս Խոմեյմիմ ռուսական ռազմական ավիացիոն բազայի վրա արված հարձակումների մասին, որոնք իրականացվել են ժամանակակից անօդաչու թռչող ապարատների օգտագործմամբ», – հաղորդել են Կրեմլի մամլո ծառայությունից։ Այս կապակցությամբ պետք է ակտիվացնել երկու երկրների ռազմական և հատուկ ծառայությունների կոորդինացիան՝ Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումների դեմ էֆեկտիվ պայքար ծավալելու համար»։
«Ընդգծվել է Աստանայում՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջամտությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացման կարևորությունը, մասնավորապես, ռազմական գործողությունների դադարեցման ռեժիմի և դեէսկալացիայի գոտիներ ստեղծելու վերաբերյալ», – հաղորդել են մամլո ծառայությունից։

Путин и Эрдоган обсудили координацию борьбы с террором в Сирии
Президент России Владимир Путин обсудил по телефону с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом активизацию координации усилий двух стран для борьбы с террористами в Сирии,  передает ТАСС.
«Президент России обратил внимание на недавние атаки незаконных вооруженных формирований на российскую авиационную базу «Хмеймим» с использованием современных беспилотных летательных аппаратов, - сообщили в пресс-службе Кремля. - В этой связи имеется в виду активизировать координацию усилий военных и спецслужб двух стран в целях эффективной борьбы с террористическими группировками в Сирии».
«Подчеркнута важность последовательной реализации выработанных при посредничестве России, Турции и Ирана астанинских договоренностей, в частности, о режиме прекращения боевых действий и создании зон деэскалации», - отметили в пресс-службе.