Ռուսաստանմում կոնյակի նվազագույն մանրածախ գինը կբարձրացվի
Ռուսաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը կառաջարկի Ֆինանսների նախարարությանը 2018 թվականին բարձրացնել կոնյակի նվազագույն մանրածախ գինը մինչև 0,5 լիտր ծավալով շշի համար 500 ռուբլու: Այդ մասին «Известия»-ին հայտնել է նախարարության սննդամթերքի և վերամշակման արդյունաբերության բաժնի ղեկավար Եվգենի Ախպաշևը:
Այժմ կոնյակի նվազագույն մանրածախ գինը 0,5 լիտրի համար 371 ռուբլի է: Գյուղատնտեսության նախարարության նախաձեռնությամբ գինը կբարձրանա ավելի քան մեկ երրորդով (+34,8%):
Այդ քայլը թույլ կտա գնել օրինական արտադրանքը կեղծ արտադրանքից, որի մասնաբաժինն այժմ շուկայում կազմում է մոտ 60 տոկոս:

В России повысят минимальную розничную цену на коньяк
Минсельхоз предложит Минфину повысить минимальную розничную цену на коньяк в 2018 году до 500 рублей за бутылку объемом 0,5 л. Об этом «Известиям» сообщил руководитель департамента пищевой и перерабатывающей промышленности в министерстве Евгений Ахпашев.
Сейчас минимальная розничная цена на коньяк составляет 371 рублей за 0,5 л. Инициатива Минсельхоза увеличит ее более чем на треть (+34,8%).
Эта мера позволит отделить легальную продукцию от контрафакта, доля которого на данный момент составляет на рынке около 60%.