ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին հորդորել է ազատել լրագրող Մուխթարլիին
ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին հորդորել է ազատել լրագրող Աֆղան Մուխթարլիին, որը դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման, նշված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Միացյալ Նահանգները մտահոգված է, որ նախօրեին  ադրբեջանցի լրագրող Աֆղան Մուխթարլին դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման: Ըստ հաղորդագրությունների՝ պարոն Մուխթարլին մայիսի 30-ին առևանգվել է Վրաստանում և հետագայում Ասդրբեջանում կալանավորվել մաքսանենգության ու դրա հետ կապված մեղադրանքներով, որոնք քաղաքականապես մոտիվացված են համարվում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Այս կապակցությամբ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում ազատել պարոն Մուխթարլիին և բոլոր նրանց, որոնց բանտ են նստեցրել իրենց հիմնարար ազատություններն իրականացնելու համար»:
«Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետևել առեւանգման հաղորդումների վերաբերյալ վրացական քննությանը և կրկին կոչ ենք անում, որ այն լիակատար, թափանցիկ և օպերատիվ լինի», - հավելել են ամերիկացի դիվանագետները:
Ավելի վաղ ԱՊԱ գործակալությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի Բալաքենսկի շրջանային դատարանը ադրբեջանցի լրագրող Աֆղան Մուխթարլիին դատապարտել է 6 տարվա ազատազրկման, որը ձերբակալվել էր Վրաստանի սահմանին, և որի «անհետացումը» Թբիլիսիից սկանդալ էր առաջացրել:

США призвали Азербайджан освободить журналиста Мухтарлы
США призывают власти Азербайджана освободить журналиста Афгана Мухтарлы, которого приговорили к шести годам лишения свободы, как сообщает РИА Новости об этом говорится в заявлении госдепа США.
«Соединенные Штаты обеспокоены тем, что 12 января азербайджанский журналист Афган Мухтарлы был приговорен к шестилетнему тюремному заключению. По сообщениям, господин Мухтарлы был похищен в Грузии 30 мая и впоследствии арестован в Азербайджане по вопросу о контрабанде и связанных с этим обвинениям, которые, как считается, являются политически мотивированными», — говорится в сообщении.
В этой связи, США «призывают правительство Азербайджана освободить господина Мухтарлы и всех тех, кого посадили в тюрьму за реализацию своих основных свобод».
«Мы продолжаем внимательно следить за грузинским расследованием сообщений о похищении и вновь призываем, чтобы оно было полным, прозрачным и оперативным», — добавили американские дипломаты.
Ранее агентство АПА сообщило, что балакенский районный суд Азербайджана приговорил к шести годам лишения свободы азербайджанского журналиста Афгана Мухтарлы, задержанного на границе республики и Грузии, чье «исчезновение» из Тбилиси привело к скандалу.