Երկրաշարժից հետո Պերուի իշխանությունները պատրաստ են արտակարգ դրություն հայտարարել
Պերուի նախարարների խորհրդի նախագահ Մերսեդես Արաոսը կիրակի օրը հայտարարել է երկրի նախագահ Պեդրո Կուչինսկու՝ երկրաշարժի հետևանքով տուժած տարածքներում արտակարգ դրություն մտցնելու պատրաստակամության մասին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Պաշտպանության նախարարության ազգային արտակարգ իրավիճակների արձագանքման կենտրոնի վերջին տվյալներով՝ ստորգետնյա ցնցումների հետևանքով զոհվել է 1 մարդ, 61 մարդ վիրավորվել է, 736-ին տուժել: Արեկիպա, Իկա և Այակուչո շրջաններում 33 դպրոց է տուժել, մեկը ավերվել է:
RPP պորտալը հայտնում է, որ Արաոսը խնդրել է բնակչությանը տեղի չտալ լուրերին եւ օգտագործել աղետի հետեւանքների վերաբերյալ միայն քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի և պիշխանությունների կողմից տարածված պաշտոնական տեղեկատվությունը:
Պերուի Երկրոֆիզիկայի ինստիտուտի տվյալով՝ երկրաշարժի ուժգնությունը 6.8 մագնիտուդ է կազմել: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Արեկիպա շրջանի Կարավելի նահանգում: Երկրաշարժի օջախը գտնվել է 10 կմ խորության վրա:

Власти Перу готовы объявить ЧП после землетрясения
Глава совета министров Перу Мерседес Араос заявила в воскресенье о готовности президента страны Педро Кучински ввести режим чрезвычайного положения в районах, которые пострадали после сильного землетрясения, передает РИА Новости.
По последним данным национального центра действий в чрезвычайных ситуациях при министерстве обороны, в результате подземных толчков погиб один человек, 61 получил ранения, имуществу 736 человек был нанесен ущерб. В регионах Арекипа, Ика и Аякучо пострадали 33 учебных заведения, одно было разрушено.
Портал RPP сообщает, что Араос попросила население не поддаваться слухам и пользоваться только официальной информацией о последствиях стихии, распространяемой силами гражданской обороны и официальными властями.
По данным Института геофизики Перу, магнитуда землетрясения составила 6,8, эпицентр землетрясения находился в провинции Каравели региона Арекипа. Очаг землетрясения залегал на глубине 10 километров. Тихоокеанский центр предупреждения о цунами США сообщил об угрозе возникновения волн, которая впоследствии была отменена.