Հռոմի պապը խոստովանել է, որ լրջորեն երկյուղում է միջուկային պատերազմի սկսվելու հնարավորությունից
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը խոստովանել է, որ լրջորեն երկյուղում է միջուկային պատերազմի սկսվելու հնարավորությունից, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Այո, ես իրոք վախենում եմ: Մենք հայտնվել ենք սահմանագծին: Մեկ միջադեպն իսկ բավական է, որ պատերազմն սկսվի: Եվ նման քայլից հետո իրադրությունը կարող է անվերահսկելի դառնալ: Ուստի անհրաժեշտ է ոչնչացնել զենքը, ջանքեր գործադրել միջուկային զինաթափման համար», - երկուշաբթի հայտարարել է քահանայապետը՝ լրագրողների հետ շփվելով Հռոմից Սանտյագո մեկնող ինքնաթիռում:
Երկուշաբթի առավոտյան Ֆրանցիսկոս պապը Հռոմից մեկնել է Սանտյագո՝ սկսելով իր 22-րդ արտասահմանյան առաքելական ուղեւորությունը, որի ընթացքում նա կայցելի Չիլի և Պերու: Վատիկան Հռոմի պապի վերադարձը պլանավորված է հունվարի 22-ին:

Папа Римский заявил, что опасается начала ядерной войны
Папа Римский Франциск признал, что всерьез опасается возможности начала ядерной войны, сообщает РИА Новости.
«Да, я действительно боюсь. Мы находимся на грани. Достаточно инцидента, чтобы вызвать войну. И после такого шага ситуация рискует обвалиться. Поэтому необходимо уничтожить вооружения, прилагать усилия для ядерного разоружения», — заявил в понедельник понтифик, общаясь с журналистами на борту самолета во время перелета из Рима в Сантьяго.
В понедельник утром папа Франциск вылетел из Рима в Сантьяго, начав свою 22-ю зарубежную апостольскую поездку, в ходе которой он посетит Чили и Перу. Возвращение понтифика в Ватикан запланировано на 22 января.