Թրամփն իրեն ռասիստ չի համարում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կիրակի կրկին հայտարարել է, որ երրորդ աշխարհի երկրների հասցեին վիրավորական արտահայտություններ չի կատարել և  իրեն ռասիստ չի համարում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Սկանդալը բռնկվել էր այն բանից հետո, երբ լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ սենատորների հետ ներգաղթի հարցերով խորհրդակցության ժամանակ Թրամփը երրորդ աշխարհի երկրները «կեղտոտ» էր անվանել (shithole՝ թարգմանության տարբերակներից մեկն է «գարշահոտ խորշ»): Մասնավորապես՝ նա իբր հիշատակել էր Հաիթին, Սալվադորը և աֆրիկյան մի շարք երկրներ: Թրամփն ավելի ուշ հայտարարել էր, որ նման բառեր չի օգտագործել, մինչդեռ նախագահի հակառակորդ և կողմնակից  մի քանի սենատորներ տրամագծորեն հակառակ հայտարարություններով են հանդես եկել՝ ասելով, որ նա նման արտահայտություններ է թույլ տվել:
«Ո՛չ, ես ռասիստ չեմ: Ես ամենաքիչ ռասիստական անձնավորությունն եմ, որից դուք հարցազրույց եք վերցրել», - լրագրողներին ասել է Թրամփը՝ նշելով, որ Սպիտակ տանը խորհրդակցության ժամանակ ինքը վիրավորական դիտողություններ չի արել:

Трамп заявил, что не считает себя расистом
Президент США Дональд Трамп в воскресенье вновь заявил, что не делал оскорбительных высказываний в адрес стран третьего мира и не считает себя расистом, передает РИА Новости.
Скандал разразился после того, как СМИ сообщили, что на совещании по иммиграции с сенаторами Трамп назвал страны третьего мира «гадюшником» (shithole, вариант перевода — «вонючая дыра»). В частности, он якобы упомянул Гаити, Сальвадор, ряд африканских государств. Сам Трамп позднее заявил, что не использовал таких слов, в то же время ряд сенаторов из числа противников и сторонников президента сделал диаметрально противоположные заявления о том, допустил ли глава государства такие высказывания.
«Нет, я не расист. Я наименее расистский человек, у которого вы брали интервью», — заявил Трамп журналистам, отметив, что он не делал обидных ремарок во время совещания в Белом доме.