Չինաստանում պրոֆեսորը հեռացվել է ԲՈՒՀ-ից 13 տարի առաջ իրականացրած սեռական ոտնձգության մեղադրանքով
Չինաստանի կրթության նախարարությունը հունվարի 14-ին գիտական աստիճանից զրկել է համալսարանի պրոֆեսորին, որը մեղադրվում է ուսանողի նկատմամբ սեռական ոտնձգության համար: Այս մասին հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Reuters գործակալությանը:
Գործակալության տվյալով՝ միջադեպը լայն արձագանք է ստացել Չինաստանի ԶԼՄ-ներում և հանգեցրել երկրում #MeToo շարժմանը:
Պեկինի Բեյխանի համալսարանը հաղորդել է, որ պրոֆեսորն ազատվել է աշխատանքից հետաքննությունից հետո, որի ընթացքում հայտնի է դարձել, որ նա սեռական ոտնձգություն է իրականցրել՝ լրջորեն խախտելով պրոֆեսիոնալ էթիկան և համալսարանի աշխատակիցների վարքագծի կանոնները:
Հետաքննությունը նախաձեռնվել է, երբ համալսարանի նախկին ուսանողուհին իր բլոգում հրապարակայնորեն մեղադրել է ուսուցչին այն բանի համար, որ վերջինս 13 տարի առաջ հրավիրել է իրեն իր քրոջ տուն և սեռական ոտնձգություն կատարել: Նրա խոսքով՝ պրոֆեսորը դադարեցրել է իր գործողությունները միայն այն ժամանակ, երբ աղջիկը սկսել է լաց լինել և խոստովանել է, որ կույս է: Կնոջ խոսքով՝ պրոֆեսորը սեռական ոտնձգություններ է կատարել նաև այլ ուսանողների նկատմամբ:
Հաղորդվում է, որ ԱՄՆ տեղափոխվելուց հետո ուսանողուհին ոգեշնչվել է #Meoooo հեշթեգով, որը Միացյալ Նահանգներում ժամանցային ինդուստրիայում սեռական ոտնձգությունների դեմ պայքարի խորհրդանիշ է դարձել:

В Китае профессора выгнали из ВУЗа по обвинению в домогательстве 13-летней давности
Министерство образования Китая 14 января лишило ученой степени университетского профессора, обвиненного в сексуальном домогательстве по отношению к студентке, сообщает Gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
По данным агентства, инцидент получил широкую огласку в медиа Китая и провел к зарождению движения #MeToo в этой стране.
Бэйханский университет Пекина сообщил, что освободил профессора от преподавательской должности после расследования, в ходе которого выяснилось, что он совершил домогательство, серьезно нарушившее профессиональную этику и правила поведения сотрудников ВУЗа.
Разбирательство началось после того, как бывшая студентка университета публично обвинила преподавателя в своем блоге в том, что 13 лет назад он якобы пригласил ее в дом своей сестры и приставал к ней. По ее словам, он отстал только после того, как она расплакалась и призналась в своей девственности. Кроме того, он якобы приставал и к другим студенткам.
Сообщается, что выпускница после переезда в США вдохновилась хэштегом #MeToo, ставшим символом борьбы против сексуальных домогательств в индустрии развлечений Соединенных Штатов.