Յակուտիայում ցրտերի պատճառով հարյուրից ավելի դպրոց է փակվել
Յակուտիայի 13 շրջանի հարյուրից ավելի դպրոցներում ուսումնական գործընթացը սահմանափակված է օդի ցածր ջերմաստիճանի պատճառով,  РИА  Новости-ին հայտնել է հանրապետության արտակարգ ծառայությունների մի աղբյուր:
Յակուտիայի հիդրոօդերևութաբանական ծառայության վարչության տվյալով՝  նախօրեին  տարածաշրջանի մի քանի շրջանում օդի ջերմաստիճանը ցած է ընկել մինուս 50 աստիճանից: Օրինակ, Օյմյակոնում և Դեպուտատսկի ավանում եղել է մինուս 53 աստիճան, Ուստ Ներում՝ մինուս 54, Բատագայում՝ մինուս 55, Վերխոյանսկում՝ մինուս 56 աստիճան: Հանրապետության մայրաքաղաք Յակուտսկում գրանցվել է մինուս 39 աստիճան:
«Օդի ջերմաստիճանի նվազման կապակցությամբ ուսումնական գործընթացը սահմանափակված է Յակուտիայի 13 շրջանում: Ընդհանուր առմամբ, պարապմունքները դադարեցված են 107 դպրոցում, որտեղ սովորում է 9,6 հազարից ավելի երեխա», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:

В Якутии учеников более сотни школ отпустили по домам из-за морозов
Учебный процесс ограничен в более чем 100 школах в 13 районах Якутии из-за низких температур воздуха, сообщил РИА Новости во вторник источник в экстренных службах республики.
По данным Якутского УГМС, в понедельник днем в некоторых районах региона температура воздуха опустилась ниже 50 градуса мороза. Например, в Оймяконе и поселке Депутатский было —53 градуса, в Усть-Нере —54, в Батагае —55, в Верхоянске —56 градусов. В столице республики Якутске была зафиксирована температура —39.
«В связи с понижением температуры воздуха ограничен учебный процесс в 13 районах Якутии. В общей сложности это 107 школ, в которых учатся свыше 9,6 тысячи человек», — сказал собеседник агентства.