Եթե սենց շարունակվի, քառօրյաներով մի օր ենք աշխատելու. Միքայել Մելքումյանը դժգոհ է ԱԺ-ի համար կառավարության ձևավորած օրակարգից
16/01/2018 17:03
Թանկացումների մասին պետք է ոչ միայն խոսենք, այլ՝ լուծումներ առաջարկենք, ԱԺ հայտարարությունների ժամանակ ասաց խորհրդարանի փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը։
«Մենք տեսնում ենք, որ մեր առաջարկած օրենսդրական նախաձեռնությունները մերժվում են և այն առաջնահերթությունները, որոնց մասին քաղաքական մեծամասնությունը բարձրաձայնում է, լուծում չեն լինելու», - նշեց Մելքումյանը։
ԱԺ փոխնախագահը նաև անդրադարձավ խորհրդարանի աշխատանքին՝ նշելով, որ կառավարությունը պատշաճ բեռնվածությամբ չի ապահովում խորհրդարանում աշխատանքներ կազմակերպելու համար։
«Սեպտեմբերից-դեկտեմբեր մենք քառօրյայի փոխարեն աշխատել ենք եռօրյա։ Ես այն ժամանակ ասացի, որ եթե այսպես շարունակվի, երկօրյա էլ չենք աշխատելու։ Հիմա կառավարությունն է մոնոպոլ կերպով ձևավորում խորհրդարանի օրակարգը, որովհետև պատգամավորների օրենսդրական նախաձեռնություններն այնքան են մերժում, որ պատագմավորները չեն էլ ուզում օրենքների նախագծեր գրել։ Եթե այսպես շարունակվի, մենք մի օր ենք աշխատելու քառօրյաներին։ Կոչ եմ անում ԱԺ-ին պարտադրել կառավարությանը բերել օրենքների այնպիսի բեռնվածություն, որ մենք կարողանանք նորմալ աշխատել», - նշեց Միքայել Մելքումյանը։
Երեկ մեկնարկած ԱԺ քառօրյան այսօր աշխատանքները ժամանակից շուտ ավարտեց՝ սպառելով օրակարգը։ Վերջինում ընդգրկված հարցերի քննարկումն ավարտվեց ժամը 15։00-ին և նախատեսված 16։00–ի ընդմիջման փոխարեն խորհրդարանն ընդմիջեց աշխատանքները մեկ ժամ շուտ, որպեսզի 16։30-ին Կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ հնարավորություն ընձեռի պատգամավորներին հայտարարություններ անել։

Микаел Мелкумян недоволен формируемой правительством повесткой
О подорожании нужно не только говорить, но и предлагать решения, заявил сегодня в парламенте вице-спикер Микаел Мелкумян.
«Мы видим, что предложенные нами законодательные инициативы отклоняются и первоочередные вопросы, о которых говорит политическое большинство, не получают решения», - сказал он.
Вице-спикер парламента, касаясь работы парламента, отметил, что правительство не обеспечивает загруженность парламента.
«С сентября до декабря мы работали вместо четырех три дня. Я еще тогда заявил, что если так продолжится, мы будем работать два дня. Сейчас правительство монопольно формирует повестку парламента, поскольку законодательные инициативы депутатов так часто отклоняют, что они даже не хотят писать проекты законов. Если так продолжится, мы во время четырехдневных заседаний будем работать один день. Призываю парламент обязать правительство представлять законы парламенту в такой очередности, чтобы мы могли нормально работать», - отметил Мелкумян.
Стартовавшие накануне четырехдневные заседания парламента сегодня завершили работу на час раньше, исчерпав повестку. Обсуждение вопросов повестки завершилось в 15:00 и вместо предусмотренного перерыва в 16:00, перерыв  был объявлен на час раньше, чтобы депутаты имели возможность выступить с заявлениями.