Բենզինի շուկայում առաջիկա երեք ամիսներին գնանկում չի լինելու
Թանկացումների դեմ պետք էր պայքարել դեռևս բյուջեի քննարկման ժամանակ, այս ամեն ինչն ուշացած է. «Հոդված 3» ակումբում քննարկման ժամանակ ասաց տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը։
«Դեռ դեկտեմբերին՝ բյուջեի քննարկման ժամանակ պետք է քննարկումներ լինեին թանկացումների վերաբերյալ։ Թանկացումների ու հարկերի բարձրացման վերաբերյալ փաստաթղթերն ավելի շուտ են եղել և դրա մասին պատգամավորները տեղյակ էին, հետևաբար, պետք է ասել, որ ներկայացվող բյուջեն եղել է թանկացումների բյուջե։ Իրական պատկերը հայտնի էր դեռևս այն ժամանակ և ես որևէ լուրջ քննադատություն չտեսա», - ասաց Վահագն Խաչատրյանը։
Նա նշեց, որ եթե այս տեմպերով շարունակվի և հետևենք միջազգային շուկային, ապա կտեսնենք, որ բենզինի շուկայում առաջիկա երեք ամիսներին գնանկում չի լինելու։
Տնտեսագետ Արտակ Մանուկյանն էլ ասաց, որ թանկացումների վերաբերյալ Ազգային վիճակագրական ծառայության ներկայացրած տվյալները ինքնախոստովանական ցուցմունք են։
«Եթե ընդունում ու ներկայացնում են, որ մի շարք ապրանքախմբերում գնի երկնիշ աճ է եղել, ուրեմն սա ոչ այլ ինչ է, քան ինքնախոստովանական ցուցմունք»։

В ближайшие три месяца на рынке бензина не ожидается спада цен – экономист
Против подорожаний нужно было бороться еще во время обсуждения государственного бюджета, этот процесс запоздал, заявил сегодня в ходе обсуждения в клубе «Статья 3» экономист Ваагн Хачатрян.
«Подорожания должны были обсуждаться еще в декабре, во время обсуждения госбюджета. Документы о подорожании и повышении налогов были представлены еще раньше и депутаты знали об этом, следовательно, нужно констатировать, что представленный бюджет был бюджетом подорожаний. Еще тогда была известна реальная картина, и я не видел какой-либо серьезной критики», - заявил Ваагн Хачатрян.
Он отметил, что если продолжится такими темпами и проследить за международным рынком, то увидим, что на рынке бензина в ближайшие три месяца не ожидается спада цен.
Экономист Артак Манукян отметил, что представленные Национальной статистической службой Армении данные о росте цен – это признательные показания.
«Если принимают и представляют, что зафиксирован двузначный рост цен на некоторые виды товаров, то это не что иное как признательное показание», - заявил он.