Գազի պայթյուն Դոնի Ռոստովում. վնասվել է ավելի քան 30 բնակարան
Դոնի Ռոստովում գազի պայթյունի ալիքային հարվածի հետևանքով վնասվել են բազմաբնակարան շենքի 3 տասնյակ բնակարանների դռները, «Интерфакс»-ին հայտնել է շրջանի դատախազության պաշտոնական ներկայացուցիչ Օքսանա Սուխարևան:
«Նախնական տեղեկությունով՝ հարվածային ալիքը պոկել է 33 բնակարանի դռները, վնասվել է վերլեկահորը և տուժողի բնակարանը, որը պայթյունի հետևանքով մահացել է պատահարի վայրում: Նա հաշմանդամ էր», - հայտնել է Սուխարևան:
Նրա խոսքով՝ փաստի ստուգմամբ զբաղվում է Դոնի Ռոստովի Վորոշիլովի շրջանի քննչական բաժինը, որի ընթացքն ու արդյունքները դատախազության վերահսկողության ներքո են:
Ռոստովի մարզի Արտակարգ իրավիճակների ծառայության գլխավոր վարչությունից գոծակալությանը հայտնել են, որ շենքից բնակիչների տարհանման համար նախապատրաստվել է ժամանակավոր տեղավորման երկու կետ №56 եւ №90 միջնակարգ դպրոցների բազայի վրա:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Դոնի Ռոստովում չորեքշաբթի առավոտյան 10-հարկանի շենքում գազի պայթյունի և դրան հետևած հրդեհի հետևանքով տղամարդ է զոհվել:
Շենքից 50 մարդ է տարհանվել, այդ թվում՝ 15 երեխա: Շենքում առաջինից 9-րդ հարկերի պատուհանները կոտրվել են, վնասվել են նաև վերելակի դռները: Ներկայումս շենքի գազամատակարարումն անջատված է:

Взрыв газа в Ростове-на-Дону: повреждены более 30 квартир
Двери трех десятков квартир многоквартирного дома в Ростове-на-Дону, где произошел хлопок газа, повреждены ударной волной, сообщила«Интерфаксу» официальный представитель прокуратуры региона Оксана Сухарева.
«По предварительной информации, ударной волной вынесло двери в 33 квартирах, повреждена шахта лифта и сама квартира потерпевшего, который от взрыва погиб на месте происшествия. Он был инвалидом», - сообщила Сухарева.
По ее словам, проверка по данному факту проводится следственным отделом по Ворошиловскому району Ростова-на-Дону управления СК РФ, ее ход и результаты находятся на контроле прокуратуры.
В свою очередь в пресс-службе ГУ МЧС по Ростовской области агентству уточнили, что для эвакуированных из дома жильцов подготовлены два пункта временного размещения на базе средних школ №56 и №90.
Ранее сообщалось, что в результате хлопка газа и последующего пожара в десятиэтажном жилом доме в Ростове-на-Дону утром в среду погиб мужчина.
Из дома было эвакуировано 50 человек, в том числе 15 детей. В доме выбиты окна с первый по девятый этаж, также пострадали лифтовые двери. В настоящее время дом отключен от газоснабжения.