Ցույցը «Ելք»-ին սատարելու կոչ չէ, այլ դրա արդյունքում օրենքում փոփոխություններ կատարելը. Գևորգ Գորգիսյան
18/01/2018 12:36
Վերջին տարիներին բոլոր սոցիալական խնդիրները լուծվել են սոցիալական ընդվզման արդյունքում, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը:
«Ցանկացած դեպքում, երբ կա հասարակական բողոք, դա անհետևանք չի մնա», - նշեց պատգամավորը՝ վկայակոչելով «100 դրամի», «Էլեկտրիկ Երևանի» և այլ նախաձեռնություններ, որոնք դրական արդյունք տվեցին:
Գորգիսյանը նշեց, որ թանկացումների մասին «Ելք»-ը նոր չէ, որ սկսել է խոսել, և այդ մասին ասվել է դեռևս կառավարության ներկայացրած բյուջեից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ չկա ոչ մի կետ, որը կբարելավվի մարդկանց կյանքը, բացի այդ, «Ելք»-ը նաև խոսել է ԵԱՏՄ անդամակցությամբ պայմանավորված թանկացումների մասին:
Դիտարկմանը, թե շատերը թերահավատորեն են վերաբերում՝ պնդելով, որ պետք էր պայքարել պատճառների դեմ, ոչ թե հիմա հետևանքների, Գորգիսյանը նշեց.
«Դեռ մի տարի չի անցել այն օրվանից, երբ մենք բուռն պայքարում էինք պատճառների դեմ, իշխանություններ դեմ և դա ընտրական պրոցեսն էր, ու իշխանությունը փոխելու այլ ճանապարհ, քան ընտրություններն են, մենք չենք տեսնում: Մենք այդ ճանապարհով գնացել ենք, իսկ նման խոսողները նույնիսկ ընտրության չեն գնացել ու որևէ քայլ չեն արել, բացի խոսելուց և Ֆեյսբուքում ստատուս գրելուց»:
Գորգիսյանը նշեց, որ ցույցը «Ելք»-ին սատարելու կոչ չէ, այլ դրա արդյունքում օրենքում փոփոխություններ կատարելու նպատակ է հետապնդում:
Անդրադառնալով թանկացումների վերաբերյալ ՀՀ նախագահի մոտ հրավիրված խորհրդակցության ու հունվարի 23-ին ԱԺ-ում կազմակերպվելիք լսումներին՝ Գորգիսյանը նշեց, որ դրանք պարզապես հերթական փորձերն են հասարակության աչքին թոզ փչելու և ասելու, որ իրենք ևս մտահոգ են թանկացումներով:
Հունվարի 19-ին «Ելք» դաշինքը նախաձեռնել է ցույց՝ ընդդեմ թանկացումների: Ցույցը կմեկնարկի 17:00-ին Շառլ Ազնավուրի հրապարակից:

Геворк Георгисян: Шествие не является призывом поддержать «Елк», а нацелено на внесение изменений в закон
18/01/2018 14:01
В течение последних лет все социальные проблемы в республике решались вследствие социального бунта, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами секретарь фракции «Елк» Геворк Георгисян.
«В любом случае, когда есть общественный протест, это не остается без последствий», - отметил он, напомнив об инициативах «100 драмов», «Электрик Ереван» и др., которые дали положительный результат.
Он отметил, что фракция «Елк» давно начала говорить о подорожаниях, заявила об этом еще после представленного правительством бюджета, когда стало ясно, что в документе нет ни одного пункта об улучшении жизни людей. Кроме того, фракция «Елк» говорила также о подорожании, обусловленном членством Армении в Евразийском экономическом союзе.
На замечание, что многие с недоверием относятся к этому, заявляя, что нужно бороться против причин, а не последствий, Геворк Георгисян отметил:
«Не прошел еще год с тех пор как мы активно боролись против этих причин, против властей и это – был избирательный процесс. Мы не видим иного пути для смены власти кроме выборов. Мы прошли этот путь, а те, кто заявляет это, даже не попытались, не сделали ни одного шага, кроме разговоров и статусов в Фейсбук».
Он отметил, что шествие не является призывом поддержать «Елк», а преследует цель внести изменения в закон.
Касаясь состоявшегося у президента Армении совещания по вопросу подорожаний и намеченных 23-го января парламентских слушаний, Георгисян подчеркнул, что это просто очередные попытки пустить пыль в глаза общества и сказать, что они также обеспокоены ростом цен.
Фракция «Елк» инициировала 19-го января шествие против роста цен в Армении. Шествие начнется в 17:00 с площади Шарля Азнавура в Ереване.