Թիլերսոնը խոսել է Սիրիայում Վաշինգտոնի 5 գլխավոր նպատակների մասին
ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, ելույթ ունենալով Ստենֆորդի համալսարանում, անվանել է Սիրիայում Վաշինգտոնի 5 գլխավոր նպատակները,  որոնց շարքում են «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում արգելված) վերջնական տապալումը և Իրանի ազդեցության նվազումը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Պետդեպի ղեկավարը նշել է, որ ԱՄՆ-ը Սիրիայում մտադիր է լիովին ոչնչացնել ԻՊ խմբավորումը, կարգավորել հակամարտությունը ՄԱԿ-ի հովանու ներքո՝ Ժնևյան գործընթացի շրջանակում, հասնել Իրանի ազդեցության նվազեցման, հասնել փախստականների կամավոր վերադարձի համար պայմանների ստեղծման և մաքրել երկիրը զանգվածային ոչնչացման զենքից։
«Թրամփի վարչակազմն այդ նպատակներին հասնելու համար նոր ռազմավարություն է իրագործում։ Այն հիմնականում կայանում է դիվանագիտական գործողությունների ընդլայնման մեջ՝ կապված շարունակվող ռազմական հաջողությունների հետ», - հայտարարել է Թիլերսոնը։
Պետքարտուղարը նշել է, որ ԱՄՆ-ը կպահպանի ռազմական ներկայությունը Սիրիայում, որը կենտրոնացած է ԻՊ-ի վերածնունդ թույլ չտալու վրա։

Тиллерсон назвал главные цели США в Сирии
Госсекретарь США Рекс Тиллерсон назвал пять главных целей США в Сирии, среди которых окончательное поражение «Исламского государства» (запрещено в РФ) и уменьшение влияния Ирана,   передает ТАСС.
Выступая в Стэнфордском университете в Калифорнии, госсекретарь сообщил о пяти целях, которые США хотят достигнуть в Сирии: полное поражение ИГИЛ, разрешение конфликта в рамках Женевского процесса под эгидой ООН, уменьшение влияния Ирана, достижение условий для добровольного возвращения беженцев и освобождение страны от оружия массового уничтожения.
«Администрация (президента США Дональда - ИФ) Трампа реализует новую стратегию (по Сирии -ИФ) для достижения этих целей. Она заключается значительной степени в расширении дипломатических действий в связи с продолжающимися военными успехами»,, - заявил он.
Госсекретарь отметил, что США сохранят военное присутствие в Сирии, которое сконцентрировано на том, чтобы ИГИЛ снова не появился.