ԱՄՆ դեսպանատան տեղափոխումը Թել Ավիվից Երուսաղեմ կկայանա 2019 թվականին
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը նախապատրաստել է պլան, համաձայն որի՝ ամերիկյան դեսպանատան տեղափոխումը Թել Ավիվից Երուսաղեմ կկայանա 2019 թվականին։ Այս մասին հայտնում է New York Times-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ վարչակազմում հայտնել էին, որ դեսպանատան տեղափոխումը չի կայանա Դոնալդ Թրամփի ժամկետի ավարտից շուտ։ Սակայն, պարբերականի տվալներով, Պետդեպում կազմել են պլան, որի համաձայն՝ Երուսաղեմում նոր շենք չի կառուցվի։
Դրա փոխարեն պետդեպը ծրագրում է դեսպանատան վերածել Արնոնա շրջանի հյուպատոսական շենքը։ Դա թույլ կտա դեսպան Դևիդ Ֆրիդմանին և նրա ենթականերին Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխվել հաջորդ տարի։
Թերթը հստակեցնում է, որ Արնոնայի հյուպատոսական կառույցներն ավելի ժամանակակից են և հանդերձված անվտանգության ավելի լուրջ համակարգով, քան Թել Ավիվի հյուպատոսական համալիրը։
Աղբյուրների խոսքով՝ դեսպանատան տեղափոխման արագացված գործընթացը կարող է դրական ազդել Թրամփի ժողովրդականության վրա՝ իսրայելամետ ամերիկացների և ընտրողների բողոքական զանգվածի շրջանում։

Посольство США переедет в Иерусалим к 2019 году
Администрация президента США подготовила план, согласно которому перенос американского посольства из Тель-Авива в Иерусалим состоится к 2019 году, сообщает газета New York Times со ссылкой на источники, передает РИА Новости.
Ранее в администрации утверждали, что перенос посольства не состоится раньше окончания срока президента Дональда Трампа. Однако, по данным издания, в госдепартаменте составили план, согласно которому новое здание в Иерусалиме возводиться не будет.
Вместо этого госдеп планирует переоборудовать под посольство консульское здание в районе Арнона. Это позволит послу Давиду Фридману и его подчинённым перебраться из Тель-Авива в Иерусалим к следующему году.
Газета уточняет, что консульские постройки в Арноне более современные и оснащены более серьезной системой безопасности в отличие от посольского комплекса в Тель-Авиве.
По словам источников, ускоренный процесс переноса посольства в Иерусалим может также положительно сказаться на популярности Трампа среди про-израильски настроенных американцев, а также среди протестантской части избирателей.