Բորիս Ջոնսոնը կողմ է Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի միջև կամրջի կառուցմանը
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Բորիս Ջոնսոնը հանդես է եկել Միացյալ Թագավորության և Ֆրանսիայի միջև կամուրջ կառուցելու օգտին, քանի որ Լա Մանշի տակ մեկ երկաթուղային թունելն ի վիճակի չէ բավարարելու սահմանով մարդկանց և ապրանքների փոխադրման՝ երկու երկրների կարիքները: Ինչպես տեղեկացրել է The Daily Telegraph թերթը, այս գաղափարը Ֆորինի օֆիսի ղեկավարը հնչեցրել է նախօրեին Անգլիայի Սանդհերսթ քաղաքում բրիտանա-ֆրանսիական գագաթնաժողովում իր պաշտոնակից Ժան Իվ Լը Դրիանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է ТАСС-ը:
Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան բաժանող Լա Մանշի նեղուցի լանությունն իր ամենանեղ մասում, որը կոչվում է Պա դը Կալե, կազմում է 33 կիլոմետր: Իսկ Ջոնսոնի հիշատակած թունելը, որն անցնում է այդ նեղուցի տակով, կառուցվել է 1994 թվականին Անգլիայի Ֆոլքսթոն քաղաքի և Ֆրանսիայի Կոկելեմի՝ Կալե քաղաքի արվարձանի միջև: Դրա երկարությունը կազմում է 50,5 կիլոմետր:

Борис Джонсон высказался за строительство моста между Великобританией и Францией
Министр иностранных дел Великобритании Борис Джонсон высказался за строительство моста между Соединенным Королевством и Францией, поскольку один железнодорожный туннель под Ла-Маншем не способен удовлетворить потребностей обеих стран в перемещении людей и товаров через границу. Как информировала газета The Daily Telegraph, эту идею руководитель Форин оффиса озвучил во время встречи со своим коллегой Жан-Ивом Ле Дрианом на прошедшем 18 января в английском городе Сандхерст британо-французском саммите, передает ТАСС.
Ширина разделяющего Великобританию и Францию пролива Ла-Манш в своей самой узкой части, которая именуется отдельным проливом Па-де-Кале, составляет 33 км. Упомянутый же Джонсоном железнодорожный туннель под этим проливом был проложен в 1994 году между английским Фолкстоном и французским Кокелем - пригородом города Кале. Его длина составляет 50,5 км.