Լավրովը և Գուտերիշը կարևորել են Սիրիայի և ԿԺԴՀ-ի ճգնաժամերի խաղաղ լուծումը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը Նյու Յորքում կայացած հանդիպման ընթացքում նշել են, որ Սիրիայի և ԿԺԴՀ-ի շուրջ ճգնաժամերի խաղաղ լուծումն այլընտրանք չունի, հայտնել են ՌԴ ԱԳ նախարարությունում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Միջազգային օրակարգի առավել սուր հարցերի քննարկման համատեքստում, ներառյալ Սիրիայի և Կորեական թերակղզու իրադրությունը, զրուցակիցներն ընդգծել են, որ արդիականության ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման քաղաքական-դիվանագիտական ուղիների որոնումն այլընտրանք չունի», - նշել են Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունում:
Լավրովը և Գուտերիշը նաև հաստատել են հանձնառությունը իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) կատարմանը:
«Երկուստեք հաստատվել է հանձնառությունը իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի անշեղ կատարման խնդրին», - նշել են դիվանագիտական գերատեսչությունում:

Лавров и Гутерриш отметили важность мирного решения кризисов в Сириии вокруг КНДР
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и генеральный секретарь ООН и Антониу Гутерриш в ходе встречи в Нью-Йорке отметили безальтернативность мирного решения кризисов в Сирии и вокруг КНДР,  сообщили в пятницу в МИД РФ, передает ТАСС.
«В контексте рассмотрения наиболее острых вопросов международной повестки дня, включая обстановку в Сирии и на Корейском полуострове, собеседники акцентировали безальтернативный характер поиска политико-дипломатических путей урегулирования кризисных ситуаций современности», - отметили в российском дипведомстве. Лавров и Гутерриш также подтвердили приверженность выполнению Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе.
«С обеих сторон подтверждена приверженность задаче неукоснительного выполнения Совместного всеобъемлющего плана действий по урегулированию ситуации вокруг иранской ядерной программы», - отметили в дипведомстве.