Պետական ապարատի կրճատումը, ոչ լավագույն մասնագետներով համալրումը կառավարումը չի լավացնի. Կարեն Կարապետյան
19/01/2018 16:10
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ՀՀ ֆինանսների նախարարություն կատարած այցի ժամանակ հանձնարարել է ֆինանսների նախարարությանը՝ 2018 թվականի համար չափազանց կոշտ դիտարկել ծախսերը.
«2017 թ. մենք ցուցաբերել ենք կոշտություն, բայց հիմա ոլորտային հաշվետվությունները լսելիս, բոլոր այն նախարարություններում, որտեղ եղել եմ, կախված ոլորտի առանձնահատկությունից՝ մի միավորի գների նվազեցումը կազմում է 15-23 տոկոս: Մենք շատ կոշտ պետք է դրան հետևենք: Այս տարի էլ ամբողջը պետք է ձգել, որպեսզի հասկանանք՝ թամբային կետը որն է», - ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ ասել է վարչապետը:
Այս համատեքստում վարչապետ Կարապետյանն անդրադարձել է պետական ապարատի ծախսերի կրճատման խնդրին՝ նշելով, որ այն մեծ է, քան պետք է լինի, բայց այդ մեծությամբ հանդերձ պետական կառավարման մակարդակը լավագույնը չէ:
«Պետական ապարատի կրճատումը, ոչ լավագույն մասնագետներով համալրումը կառավարումը չի լավացնի: Լավ մասնագետներին շուկայից բերելը թանկ է, խնդիր է, որը մինչև չլուծենք, չենք ունենալու լավ կառավարում, և դրա համար մենք պետք է ունենանք ստրատեգիա: Մենք Տնտեսական զարգացման և ներդրումների ու գյուղատնտեսության նախարարությունների բազայի վրա փորձնական ծրագիր ենք անում, որի արդյունքները այս եռամսյակի վերջ կունենանք, և եթե այդ բանաձևն աշխատի, պետք է նման ձևով տարածենք մնացած նախարարությունների վրա», - նշել է վարչապետը:
Ներկայացվել են պետական պարտքի կառավարման առումով 2017 թ. իրականացված միջոցառումները, որոնք ուղղված են եղել պարտատոմսերի առաջնային և երկրորդային շուկայի զարգացմանը, պարտքի մինչև մարում ժամկետի երկարացմանը, պարտատոմսերի առաջնային շուկայի մասնակիցների վարքագծի գնահատման և ընտրության համակարգի ներդրմանը, պարտքային քաղաքականության հրապարակայնության և թափանցիկության ապահովմանը և այլն: 2018 թ. նախատեսվում է իրականացնել երկրորդային շուկայի ակտիվացմանն ու զարգացմանը և ՀՀ կառավարության պարտքի կառավարման բարելավմանն ուղղված աշխատանքներ:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է առկա վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերին և հանձնարարել ֆինանսների նախարարությանը ամբողջական փաստաթուղթ ներկայացնել բոլոր ծրագրերի վերաբերյալ.
«Մենք պետք է վստահ լինենք, որ այն հնարավոր դրամաշնորհները, որոնք մեր երկիրը կարող է ստանալ, որոշակի պարտավորություններ կատարելով և չկատարելով, մենք առավելագույնն ստանում ենք: Ես այսօր այդ ազդակն ամփոփ տեսքով չեմ տեսնում: Խնդրում եմ, որ դա ֆինանսների նախարարությունում կազմակերպվի, և 2018 թվականին մեր պլանը գծվի, որտեղ յուրաքանչյուրն իմանալու է իր անելիքը ո՞րն է, ի՞նչ բոնուս է ստանալու դրա դիմաց, և եթե չի կատարում, ի՞նչ պատասխանատվության է ենթարկվելու»:
Կարեն Կարապետյանը նաև ընդգծել է, որ որոշ ծրագրերի վերանայման անհրաժեշտություն կա «Պետք է վարկային մեր բոլոր ծրագրերը գույքագրենք, դրանց կատարողականները նայենք, և եթե հնարավորություն կա, ուսումնասիրենք վարկային պարտավորությունների վերանայման խնդիրը»:

Карен Карапетян: Сокращение государственного аппарата, пополнение не лучшими специалистами –  не улучшит управление
19/01/2018 17:36
Карен Карапетян: Сокращение государственного аппарата, пополнение не лучшими специалистами – не улучшит управление
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня в ходе визита в министерство финансов Армении поручил ведомству со всей строгостью подойти к расходам в 2018 году.
В данном контексте глава правительства обратился к сокращению расходов на государственный аппарат, отметив, что затраты больше, чем должны быть, однако вместе с тем, уровень государственного управления – не лучший.
«Сокращение государственного аппарата, пополнение не лучшими специалистами не улучшит управление. Привлекать хороших специалистов с рынка – дорого, это проблема, которую пока мы не решим, не будем иметь хорошего управления, а для этого у нас должна быть стратегия. Мы реализуем на базе министерств экономического развития и интеграции и сельского хозяйства пилотную программу, результаты которой будут в конце этого квартала, и если эта формула сработает, нужно будет распространить ее и на остальные министерства», - отметил премьер.
В ходе совещания были представлены осуществленные в 2017 году для управления государственным долгом мероприятия, направленные на развитие первичного и вторичного рынка облигаций, продление срока до погашения долга, внедрение системы оценки и выбора участников первичного рынка облигаций, обеспечение публичности и прозрачности долговой политики и т.д. В 2018 году предусматриваются работы по активизации и развитию вторичного рынка и улучшению управления долга правительства Армении.
Премьер-министр обратился также к кредитным и грантовым программам и поручил министерству финансов представить полный пакет относительно всех программ.
«Мы должны быть уверены, что те возможные гранты, которые может получить наша страна, выполняя и не выполняя определенные обязательства, мы максимально получаем. Прошу, чтобы в министерстве финансов был организован и разработан план на 2018 год, в  котором каждый будет знать свои конкретные дела, какие бонусы получит, и к какой ответственности будет привлечен, если не выполнит это», - отметил он.
Карен Карапетян также подчеркнул, что есть необходимость пересмотра некоторых программ.
«Мы должны провести инвентаризацию всех наших кредитных программ и если есть возможность, изучить вопрос пересмотра кредитных обязательств», - сказал премьер.