Facebook-ի օգտատերերը կկարողանան ինքնուրույն որոշել լրատվության աղբյուրի հուսալիությունը
Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը հաղորդել է, որ սոցիալական ցանցի օգտատերերը կկարողանան ազդել նորությունների որակի վրա՝ գնահատելով դրանց աղբյուրների հուսալիությունը, հայտնում է Kommersant-ը:
«Մենք որոշել ենք, որ հանրությունն ինքնուրույն պետք է որոշի, թե որ ռեսուրսներին կարելի է վստահել, դա առավել օբյեկտիվ կլինի: Ահա թե ինչպես է այն աշխատելու: Պարբերական հարցումների ընթացքում մենք կկարողանանք պարզել, թե արդյոք նրանք ծանոթ են նորությունների աղբյուրին, և եթե այո, ապա վստահում են այդ աղբյուրին», - գրել է նա իր էջում:
Հարցումների արդյունքում կստեղծվի վարկանիշ, որի առաջատարների մասին տեղեկությունը կհայտնվի սոցիալական ցանցի լրահոսում: Ցուկերբերգը խոստացել է, որ նորարարությունը չի  ազդի լրահոսում տեղեկատվության ծավալի վրա։

Пользователи Facebook смогут самостоятельно определять надежность источников новостей
Основатель Facebook Марк Цукерберг заявил, что пользователи соцсети смогут влиять на качество новостей с помощью оценки достоверности их источников, передает Kommersant.
«Мы решили, что если сообщество будет самостоятельно определять, каким ресурсам можно доверять, это будет наиболее объективно. Вот как это будет работать. В ходе регулярных опросов мы теперь будем узнавать у людей, знакомы ли они с источником новостей, и если да, доверяют ли они этому источнику»,— написал он на своей странице.
По результатам опросов будет сформирован рейтинг, информация от лидеров которого и будет появляться в ленте новостей соцсети. Цукерберг пообещал, что нововведение не повлияет на объем информации в ленте новостей.