Բակո Սահակյանը շնորհավորել է դատական համակարգի աշխատողներին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատական համակարգի աշխատողի օրվա առթիվ:
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի՝ Դատական համակարգի աշխատողի օրվա առթիվ:
Մեր պետականաշինության գործընթացում կարևոր տեղ է հատկացվում դատական մարմինների գործունեությանը և դրա արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող հարցերին: Անկախ, արհեստավարժ դատական իշխանությունը յուրաքանչյուր պետության ներսում իրավունքի գերակայության, օրինականության և մարդու իրավունքների պաշտպանվածության հիմնաքարն է:
Այդ իսկ պատճառով այսուհետ էլ անհրաժեշտ միջոցառումներ կիրականացվեն դատական համակարգի շարունակական զարգացման ու կատարելագործման, դատական իշխանության և դատավորի լիարժեք անկախությունը երաշխավորող կառուցակարգերի ներդրման, դատական իշխանության ինքնուրույնության և ինքնակառավարման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ:
Վստահ եմ, որ համակարգի աշխատակիցները կանեն հնարավորն իրենց առջև դրված խնդիրները պատշաճ մակարդակով լուծելու համար` արդարադատություն իրականացնելիս խստագույնս հետևելով օրենքի տառին ու ոգուն:
Պետությունը կշարունակի ուշադրության կենտրոնում պահել դատական համակարգի աշխատողների աշխատանքային և  սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման հարցերը»։

Бако Саакян поздравил работников судебной системы с профессиональным праздником
Президент Республики Арцах Бако Саакян 20 января направил поздравительное послание в связи с Днем работника судебной системы. Как сообщает пресс-служба президента Арцаха, в послании Бако Саакяна говорится:
«Уважаемые работники и ветераны судебной системы!
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем работника судебной системы!
В процессе нашего государственного строительства важное место уделяется деятельности судебных органов и ее эффективной организации. Независимая и эффективно действующая судебная власть – краеугольный камень верховенства права, законности и защиты прав человека в любом государстве.
Именно по этой причине и впредь будут проведены необходимые мероприятия по последовательному развитию и усовершенствованию судебной системы, внедрению механизмов, гарантирующих полноценную независимость судебной власти и судей, повышению самостоятельности и эффективности самоуправления судебной системы.
Уверен, что работники системы сделают все возможное по решению на надлежащем уровне поставленных перед ними задач, строго следуя букве и духу закона при осуществлении правосудия.
Государство продолжит держать в центре внимания вопросы улучшения рабочих и социально-бытовых условий работников судебной системы.
Вновь поздравляю всех вас и желаю мира, крепкого здоровья и больших успехов в вашей важной и ответственной работе!»