Պենտագոնը կշարունակի պաշտպանել ԱՄՆ-ն` չնայած ֆինանսավորման հետ կապված իրավիճակին
Պենտագոնը կշարունակի պաշտպանել ԱՄՆ-ն` չնայած պետական ֆինանսավորման դադարեցմանը, հայտարարել է պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը,  փոխանցում  է РИА Новости-ն:
Պետական գերատեսչություններին ֆինանսական միջոցների հատկացման մասին օրենքի ժամկետը լրացել է ուրբաթ: Սենատում հանրապետականները և դեմոկրատները չեն կարողացել համաձայնության գալ նոր փաստաթղթի շուրջ, որի արդյունքում դաշնային գերատեսչությունները դադարեցրել են աշխատանքը: Շարունակում են աշխատել  միայն այն աշխատակիցները, որոնց աշխատանքը կապված է ծայրահեղ  կարևոր գործառույթների հետ:
«Մենք կշարունակենք ամենօրյա գործողություններ իրականացնել աշխարհում: Նավերը և սուզանավերը կմնան ծովում, մեր ինքնաթիռները կշարունակեն թռիչքներ կատարել, մեր զինծառայողները կշարունակեն հետապնդել ահաբեկիչներին Մերձավոր Արևելքում, Աֆրիկայում և Հարավային Ասիայում», - ընդգծված է Պենտագոնի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Սրա հետ մեկտեղ Մեթիսը խոստովանել է, որ «պահեստայիննների պատրաստումը կարող է դադարեցվել»։
Նա ընդգծել է իր անձնական «պարտավորությունը, որ նախարարության ղեկավարությունն ամեն ինչ անի  հետևանքները հնարավորինս մեղմելու համար»:

В Пентагоне пообещали защищать США, несмотря на ситуацию с финансированием
Пентагон продолжит защищать США, несмотря на прекращение финансирования правительства, заявил  министр обороны Джеймс Мэттис, передает РИА Новости.
Срок действия закона о выделении средств на нужды государственных ведомств истек в пятницу. Республиканцы и демократы в сенате не смогли договориться о новом документе, в результате чего федеральные ведомства закрылись. На работе остались только те сотрудники, пребывание которых связано с обеспечением критически важных функций.
«Мы продолжим выполнять ежедневные операции в мире. Корабли и подводные лодки останутся в море, наши самолеты продолжат летать, наши военнослужащие продолжат преследовать террористов на Ближнем Востоке, в Африке и в Южной Азии», — подчеркнул министр в уведомлении, которое распространила пресс-служба Пентагона.
При этом Мэттис признал, что «подготовка резервистов может быть сокращена».
Он отметил свое личное «обязательство, чтобы руководство министерства сделало все возможное для смягчения последствий» сложившейся ситуации.