Facebook-ը երեք ուսումնական կենտրոն կբացի ԵՄ երկրներում
Facebook կորպորացիան մտադիր է երեք կենտրոն բացել Եվրամիության երկրներում, որտեղ ցանկացողներին կուսուցանեն տարբեր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը: Այդ մասին հայտարարել է ընկերության օպերացիոն տնօրեն Շերիլ Սանդբերգը Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել կիրակի, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մտահոգություն կա, որ թվային հեղափոխության պայմաններում մարդիկ անուշադրության են մատնվում, մենք անպաման ցանկանում ենք ներդրումներ կատարել թվային տեխնոլոգիաների կիրառման հմտությունների զարգացման մեջ, որպեսզի մարդիկ կարողանան լիարժեք մասնակցել թվային տնտեսությանը», - պարզաբանել է նա:
Ուսումնական կենտրոններ կհայտնվեն Իսպանիայում, Լեհաստանում և Իտալիայում: Նախատեսվում է, որ երկու տարվա ընթացքում դրանցում ուսուցում կանցնի շուրջ 1 մլն մարդ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու տարեցներին, երիտասարդությանը և փախստականներին: Ծրագրում, ինչպես սպասվում է, կներառվեն մեդիաոլորտի ուսումնասիրումը և Համացանցի անվտանգ օգտագործման դասընթացը:
Բացի այդ, Facebook-ը մտադիր է մոտ 12,2 մլն դոլար ծախսել Ֆրանսիայում իր այն կառույցների գործունեության համար, որոնք զբաղվում են արհեստական ինտելեկտի մշակմամբ: Սանդբերգն ընդգծել է, որ Facebook-ը ձգտում է միջոցներ ներդնել ինչպես տեխնոլոգիաների, այնպես էլ մարդկային ներուժի զարգացման գործում:
Facebook-ը հիմնվել է 2004 թվականի փետրվարի 4-ին Մարկ Ցուկերբերգի և  նրա երեք համակուրսեցիների կողմից՝ Հարվարդի համալսարանում ուսումնառության շրջանում: Սոցիալական ցանցի ամսական լսարանն ավելի քան 2 մլրդ օգտատեր է ամբողջ աշխարհում: Ցուկերբերգն ավելի վաղ բազմիցս հայտարարել է, որ սոցցանցը մտադիր է նպաստել մինչև 2030 թվականը Համացանցից օգտվողների թիվը 5 միլիարդի հասցնելուն:

Facebook откроет три учебных центра в странах ЕС
Корпорация Facebook намерена открыть в странах Евросоюза три центра, где желающих будут обучать применению различных информационных технологий, заявила операционный директор компании Шерил Сандберг в интервью агентству Reuters, опубликованном в воскресенье,  передает ТАСС.
«Есть опасения, что в условиях цифровой революции люди остаются без внимания, мы обязательно хотим инвестировать в развитие навыков применения цифровых технологий, чтобы у людей были умения, необходимые для полноценного участия в цифровой экономике», - пояснила она.
Данные центры появятся в Испании, Польше и Италии. Планируется, что в течение двух лет обучение в них пройдут около миллиона человек. Особое внимание будет уделено пожилым, молодежи и беженцам. В программу, как ожидается, войдет изучение сферы медиа и курс безопасного пользования интернетом.
Кроме того, Facebook намерена потратить около $12,2 млн на работу ее структур во Франции, занимающихся разработкой искусственного интеллекта. Сандберг подчеркнула, что Facebook стремится вкладывать средства в развитие как технологий, так и человеческого потенциала.
Facebook была основана 4 февраля 2004 года Марком Цукербергом и тремя его сокурсниками в период обучения в Гарвардском университете. Ежемесячная аудитория соцсети превышает 2 млрд пользователей во всем мире. Цукерберг ранее не раз заявлял, что социальная сеть намерена способствовать увеличению числа пользователей интернета до 5 млрд к 2030 году.