Հույս ունեմ, որ Կարեն Կարապետյանը Դավոսին մասնակցելու համար հստակ ձևակերպված օրակարգ ունի. Թաթուլ Մանասերյան
22/01/2018 09:30
Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովը մի հարթակ է, որտեղ գնում են ոչ թե ինչ-որ բան տեսնելու, այլ պետք է հստակ օրակարգ ունենալ Դավոսին մասնակցելու համար, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը։
«Այն շատ կարևոր հարթակ է, որտեղ, առանց լրագրողների, մարդիկ անկաշկանդ կարողանում են տարբեր երկրների իրենց գործընկերների հետ խորհրդակցել իրենց անելիքների մասին։ Մասնագիտական առումով, իհարկե, բավական օգտակար է այնտեղ ներկա գտնվել, եթե օրակարգ ունենք», - ասաց տնտեսագետը։
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, հիշեցնենք, հունվարի 22-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Շվեյցարիա` Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Թաթուլ Մանասերյանը ենթադրում է, որ, Դավոսին մասնակցելով, վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ունի նման օրակարգ, որը թույլ կտա առավելագույնս օգտվել այդ միջավայրից.
«Դավոսում պարբերական հանդիպումները շատ օգտակար են։ Որպես օրինակ, պետք է նշել, որ Չինաստանի ներկայիս առաջընթացը, վերելքը և վերածումը համաշխարհային տնտեսության կենտրոնի, սկսել է հենց Դավոսից 70-ական թվականների վերջին, ինչի մասին քչերը գիտեն։ Այսինքն, դա կարող է օգնել այն երկրներին և անձանց, ովքեր ունեն հստակ նպատակներ»։
Հարցին, թե ի՞նչ ունի Հայաստանն այս անգամ ներկայացնելու Դավոսի ֆորումին կամ կա՞ հարց, որի մասին պետք է այնտեղ բարձրացնել, Թաթուլ Մանասերյանն պատասխանեց. «Ինձ համար այս պահին տեսանելի չէ դա։ Ավելին, Հայաստանը 2014-25 թվականների համար ռազմավարություն է ընդունել, որն ընդհանրապես չի օգտագործում, պետական բյուջեն դրա հետ ոչ մի առնչություն չունի։ Կառավարությունն, ըստ էության, երկու ծրագիր է ընդունել, երկուսն էլ չեն կատարվում կամ կիսատ-պռատ են կատարվում։ Հույս ունեմ, որ հանրապետության վարչապետն ունի հստակ ձևակերպված օրակարգ, խնդիրներ, որի շուրջ այնտեղ պատրաստվում է հանդիպումներ ունենալ, խորհրդակցել և այլն»։
Տնտեսագետն ասաց՝ անկեղծ խոստովանում է, որ այս պահին չի տեսնում կառավարության թիմային աշխատանք, ոչ ծրագրային գործողություններ, ոչ էլ՝ ռազմավարական ուղղություններ.
«Կան կետային, առանձին էպիզոդիկ քայլեր։ Իհարկե, չի կարելի դրանք չնկատել, կան նաև առաջխաղացման նշաններ, բայց դա բնավ չի խոսում այն մասին, որ մենք հետևողական ինչ-որ ծրագիր ենք իրականացնում»։
Ասվածի առավել ցայտուն արտահայտումն, ըստ Թ.Մանասերյանի, այն է, որ տապալվել է գիտության ոլորտը, տարբեր այլ ոլորտներում էլ լուրջ հետընթաց կա։
«Բայց ես լավատես եմ և ուզում եմ հուսալ, որ դա ժամանակավոր է և ի վերջո կգտնվեն լուծումներ»։
Դիտարկմանը՝ հնարավո՞ր է Դավոսում բարձրացվեն այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք, օրինակ, հայ-իրանական երկաթգծի կամ ատոմակայանի կառուցումն է, Թաթուլ Մանասերյանն արձագանքեց. «Չեմ կարծում, որ այս տեմպերով, այս թիմով և այս աշխատաոճով հնարավոր է երկաթգծի կամ ատոմակայանի հարց լուծել, բայց կարծում եմ, որ այդ խնդիրներն ընդհանրապես լուծելի են։ Եթե կա թիմ, ապա այն պետք է իրեն դրսևորի այնպիսի խնդիրների լուծման հարցում, ինչպիսին գնաճն է»։
Հիշեցնենք, Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում նախատեսված են վարչապետի մի շարք երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումներ այլ պետությունների ղեկավարների, միջազգային կառույցների և բիզնես ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:

Татул Манасерян: Надеюсь, что у Карена Карапетяна есть четко сформулированная повестка для участия в форуме в Давосе
22/01/2018 12:06
Всемирный экономический форум в Давосе – это площадка, на которой должна быть представлена четкая повестка, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Татул Манасерян.
«Это очень важная площадка, где люди без журналистов могут непосредственно общаться со своими партнерами из различных стран, проводить консультации вокруг дальнейших планов. В профессиональном смысле, конечно, довольно полезно находиться там, если есть повестка», - сказал Татул Манасерян.
Напомним, премьер-министр Армении Карен Карапетян 22 января с рабочим визитом отбудет в Швейцарию для участия во Всемирном экономическом форуме в Давосе.
Татул Манасерян предполагает, что, участвуя в Давосе, премьер-министр Карен Карапетян имеет такую повестку, которая позволит максимально воспользоваться этим мероприятием.
«Периодические встречи в Давосе очень полезны. В качестве примера, нужно отметить, что нынешний прогресс Китая, его взлет и превращение в центр мировой экономики начался именно в Давосе, в конце 70-х, о чем знают немногие. То есть, это может помочь тем странам и лидерам, у которых есть четкие цели».
На вопрос, что может сейчас представить Армения на Давосском форуме или есть ли вопрос, который должен быть озвучен там, Татул Манасярян ответил: «В данный момент я не вижу этого. Более того, Армения приняла стратегию на 2014-2025гг., которая вообще не используется, государственный бюджет никакой связи с этим не имеет. Правительство, по сути, приняло две программы, обе – не управляются или управляются частично. Надеюсь, что глава правительства имеет четко сформулированную повестку, вопросы, вокруг которых собирается проводить встречи, консультации».
Экономист отметил, что искренне признается в том, что не видит сейчас в правительстве командной работы, ни программных действий, ни стратегических направлений.
«Есть отдельные эпизодические шаги. Конечно, их невозможно не заметить, есть также признаки прогресса, однако это вовсе не говорит о том, что мы последовательно реализуем какие-то программы».
По словам Татула Манасеряна, наиболее ярким отражением сказанного является то, что провалилась сфера науки, серьезный регресс отмечается также в различных других сферах.
«Но я оптимист и хочу надеяться, что это временно и решения, в конце концов, будут найдены», - отметил он.
На замечание, могут ли бы быть в Давосе подняты такие вопросы, как строительство армяно-иранской железной дороги или атомной станции, Татул Манасерян заявил: «Не думаю, что такими темпами, с такой командой и таким стилем работы можно решить вопрос строительства железной дороги или атомной станции, но считаю, что в целом эти вопросы решаемы. Если есть команда, то она должна проявить себя в решении таких вопросов как рост цен».
Напомним, в рамках Всемирного экономического форума в Давосе запланирован ряд двусторонних и многосторонних встреч премьер-министра с руководителями других государств, представителями международных структур и бизнес-компаний.
Карен Карапетян также примет участие во встрече Неформальной группы международных экономических лидеров (IGWEL).