SDF-ի տվյալով Աֆրինում ավելի քան 300 թուրք զինվորական է զոհվել
«Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» (SDF) արաբա-քրդական ջոկատները հայտարարել են սիրիական Աֆրինի շրջանում թուրքական բանակի գործողության ավելի քան 300 մասնակիցների ոչնչացման և իրենց 43 մարտիկների զոհվելու մասին, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով SDF-ի հայտարարությանը:
«Մենք 43 զոհ ունենք մեր մարտիկների շրջանում, այդ թվում՝ ութ կին՝ YPJ-ից (ինքնապաշտպանության կանանց ուժեր): Վիրավորվել են 134 խաղաղ բնակիչներ, զոհվել են 59 խաղաղ բնակիչներ», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Թուրքական ագրեսիան հանգեցրել է… հարձակվող տարբեր զորքերի 308 անդամների զոհվելու, նրանց թվում կա չորս սպա եւ գեներալ», - ասված է SDF-ի հայտարարության մեջ:
Ջոկատների հայտարարության համաձայն, հունվարի 20-ից թուրքական ռազմաօդային ուժերը 191 մարտական թռիչք են կատարել և 699 արկ նետել Սիրիայի հյուսիսի տարածքի վրա: Գործողության ընթացքում 136 մարտական բախում է տեղի ունեցել SDF-ի և հարձակվող ուժերի միջև:
Ընդ որում՝ SDF-ում հիշատակում են ևս յոթ բախումների մասին, «որոնց արդյունքները հաստատված չեն»: Մինչդեռ Թուրքիայի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ սիրիական Աֆրինում Թուրքիայի զինված ուժերի գործողության ընթացքում զոհվել է երեք թուրք զինվորական, 16 վիրավորներ ստացիոնար բուժում են ստանում: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր  հայտարարել է, որ Թուրքիան մտադիր է Սիրիայում գործողության անցկացման գոտին ընդլայնել մինչև Մանբիջ ու մինչև Իրաքի հետ սահմանը:

В SDF сообщили о гибели более 300 турецких военных в Африне
Арабо-курдские отряды «Сирийских демократических сил» (SDF) заявили об уничтожении более 300 участников операции турецкой армии в сирийском районе Африн и гибели 43 своих бойцов, сообшает РИА Новости со ссылкой на заявление SDF.
«У нас 43 жертвы среди наших бойцов, в том числе восемь женщин из YPJ (женских сил самообороны). 134 раненых мирных жителя и 59 погибших мирных жителей», — говорится в заявлении.
«Турецкая агрессия привела к… гибели 308 членов различных наступающих войск, среди них четыре офицера и генерала», — отмечается в заявлении SDF.
Согласно заявлению отрядов, с 20 января турецкие ВВС совершили 191 вылет и сбросили 699 снарядов на территории на севере Сирии. За время операции произошло 136 боевых столкновений между SDF и наступающими силами.
При этом SDF упоминаются еще семь столкновений, «результаты которых не подтверждены». При этом представитель минздрава Турции в пятницу заявил РИА Новости, что в ходе операции ВС Турции в сирийском Африне погибли трое турецких военных, 16 раненых находятся на стационарном лечении. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в пятницу, что Турция намерена расширить зону проведения операции в Сирии до Манбиджа и далее до границы с Ираком.