Երևանում Նժդեհի արձանի քանդման պահանջով Ռուսաստանում սկսված ստորագրահավաքն, ըստ Շարմազանովի, ունի ադրբեջանական հետք
29/01/2018 16:23
Երևանում Գարեգին Նժդեհի արձանի առկայությունը ռուսների գործը չէ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Ռուսաստանում սկսված ստորագրահավաքին, որով պահանջվում է հանել Երևանում Նժդեհի արձանը։
«Նժդեհը Հայաստանի ու հայ ժողովդրի ազգային հերոսն է և Նժդեհի արձանի տեղադրումը բացարձակապես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ինքնիշխան որոշումն է ու ինչպես բարեկամ ռուս ժողովրդի համար Պետրոս Առաջինն էր ազգային հերոս, այնպես էլ մեր համար Գարեգին Նժդեհն է մեր ազգային հերոսը։ Կարծում եմ, որ սա իրենց գործը չէ, իսկ եթե իրենք փորձում են Նժդեհին կապել ֆաշիստների հետ, մեկ անգամ չէ, որ ասել եմ՝ ֆաշիստների հետ եթե որևէ մեկը համագործակցել է, ապա 1933-1941 թվականին ողջ Խորհրդային Միության ղեկավարությունը Մոլոտովի, Ստալինի գլխավորությամբ համագործակցության ու բարեկամության պայմանագիր ուներ Ֆաշիստական Գերմանիայի հետ՝ Ադոլֆ Հիտելի գլխավորությամբ», - ասաց Էդուարդ Շարմազանովը։
Ազգային ժողովի փոխնախագահը նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը։
«Իսկ Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ նշելով, որ Գարեգին Նժդեհի արձանը Հայաստանի ներքին գործն է, սա հավասարակշռված  տեսակետ է, այլ ոչ թե Ռուսաստանում այս կամ այն մարգինալ շրջանակների լոբբիստական գործողություները, որը ես չեմ բացառում, որ ունի նաև ադրբեջանական հետք», - նշեց նա։
ՀՀԿ խոսնակը ևս մեկ անգամ ընդգծեց՝ պաշտոնական Ռուսաստանը Հայաստանի բարեկամն է ու դաշնակիցը։
«Իսկ թե Ռուսաստանում ով ում փողերով, կամ որ մարգինալ շրջանակը ինչ ստորագրահավաք կսկսի, դա, կարծում եմ, բացարձակ կապ չունի Կրեմլի պաշտոնական դիրքորոշման հետ», - նշեց Էդուարդ Շարմազանովը՝ ընդգծելով. «Ռուսաստանում էլ շատ բաներ կարող են լինել, որը Հայաստանը կարող է չկիսել»։
Նշենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դումայում «Ֆաշիզմի հերոսացման և նեոնացիզմի վերածնման դեմ պայքարի, օրենսդրական ասպեկտներ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում է կայացել։
Նշվել է, որ Հայաստանը այն երկրների թվում է, որտեղ «այսօր կան ֆաշիզմի հանցակիցների արձաններ, օրինակ, Գարեգին Նժդեհի արձանը»։
Կլոր-սեղան քննարկմանը քաղաքագետ Սերգեյ Մարկովը, որը հայտնի է ադրբեջանական դիրքրոշմամբ, նշել է, որ Երևանում Նժդեհի արձանի քանդման պահանջով ստորագրահավաք է սկսվել. արդեն իսկ կա 200 հազար ստորագրություն։

Начавшийся в России сбор подписей в пользу сноса памятника Гарегину Нжде в Ереване имеет азербайджанский след – Эдуард Шармазанов
29/01/2018 17:22
Наличие памятника Гарегину Нжде в Ереване не касается русских, заявил сегодня в беседе с корреспондентом Aysor.am вице-спикер Национального Собрания, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, обратившись к начавшемуся в России сбору подписей в пользу сноса памятника Гарегину Нжде в Ереване.
«Гарегин Нжде – национальный герой Армении и армянского народа и установление памятника Нжде – это исключительно суверенное решение граждан Республики Армения. Точно также как Петр Первый является для дружественного русского народа национальным героем, для нас Гарегин Нжде – наш национальный герой. Считаю, что это не их дело. Что касается того, что они пытаются связать Нжде с фашистами, то я в этой связи неоднократно заявлял: если кто-то и сотрудничал с фашистами, то в 1933-1941гг. договор о дружбе и границе с нацистской Германией во главе с Адольфом Гитлером имело все руководство Советского союза во главе с Молотовым и Сталиным», - сказал Эдуард Шармазанов.
Вице-спикер парламента отметил, что Армения придает важность официальной позиции России.
«А официальную позицию России заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отметив, что памятник Гарегину Нжде – внутреннее дело Армении. Это взвешенная точка зрения, в отличие от лоббистской деятельности тех или иных маргинальных кругов РФ, которая, я не исключаю, имеет азербайджанский след», - отметил он.
Пресс-секретарь РПА вновь подчеркнул, что официальная Россия – друг и союзник Армении.
«На мой взгляд, то, кто и на чьи деньги в России или какие маргинальные круги какой сбор подписей начнут, не имеет никакой связи с официальной позицией Кремля», - отметил Шармазанов, добавив: «В России может происходить многое, что Армения может не разделять».
Отметим, что в Госдуме России состоялся круглый стол на тему «Борьба с героизацией фашизма и возрождением неонацизма: законодательные аспекты», в ходе которого участники мероприятия заявили о необходимости сноса памятника герою армянского народа Гарегину Нжде в Ереване.
На круглом столе выступил политолог Сергей Марков, известный своей проазербайджанской позицией, который обвинил Армению в «пособничестве фашизму». Он также сообщил, что петицию о сносе памятника Нжде в Ереване на сайте Change.org подписали больше 200 тысяч человек.