«Ստալինի մահը» ֆիլմն անարգել կցուցադրվի Հայաստանում
Արդեն մի քանի օր է՝ Հայաստանում մեծ էկրան է բարձրացել ֆրանս-բրիտանական արտադրության «Ստալինի մահը» գեղարվեստական ֆիլմը, որը կատակերգական ժանրում է և իրադարձություններին անդրադառնում է այդ տեսանկյունից, ընդհուպ՝ մինչև սարկազմ:
Ռուսաստանում և ԱՊՀ մի շարք երկրներում ֆիլմի ցուցադրությունն արգելվել է՝ պատճառաբանությամբ, որ այն ծաղրում է նախկին ԽՍՀՄ պետությանն ու նրա ղեկավարներին: Ռուսաստանի մշակույթի նախարարությունը ռուս կինեմատոգրաֆիստների և հանրային խորհրդի անդամների նամակ-խնդրանքի հիման վրա հետ է կանչել ֆիլմի վարձութային հավաստագիրը: Նամակի համաձայն՝ ֆիլմը վիրավորական է, քանի որ «պղծվում են մեր պատմական խորհրդանիշները՝ խորհրդային հիմնը, շքանշաններն ու մեդալները: Մարշալ Ժուկովն էլ ներկայացված է որպես հիմար»:
Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Հայաստանում այս ֆիլմի ցուցադրության շուրջ մշակույթի նախարարությունը, և արդյոք Հայաստանում ևս նման արգելք չի սահմանվի:
Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն ասաց. «ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը կինոթատրոններում ֆիլմերի ցուցադրումն արտոնելու կարգի հետ որևէ առնչություն չունի»:
Պատասխանից ակնհայտ է, որ «Ստալինի մահը» ֆիլմը անարգել կշարունակվի ցուցադրվել Հայաստանի կինոթատրոններում:

В кинотеатрах Армении фильм «Смерть Сталина» будет показываться беспрепятственно
В Армении уже несколько дней вышел в прокат британо-французский фильм «Смерть Сталина». Это сатирическая комедия Армандо Ианнуччи, которую сняли по комиксу французского издательства Dargaud.
В России и ряде стран СНГ прокат фильма был запрещен с аргументацией, что он высмеивает бывший СССР и его руководителей. Министерство культуры России на основании обращения российских деятелей кино, депутатов Госдумы, членов Общественного совета отозвало прокатное удостоверение британской сатирической комедии «Смерть Сталина». В обращении отмечается, что фильм «оскорбляет чувства советских людей, оскверняет наши исторические символы – советский гимн, ордена и медали. А маршал Жуков представлен просто воинствующим клоуном».
На вопрос корреспондента Aysor.am, какого мнения придерживается министерство культуры Армении относительно показа этого фильма в Армении и не будет ли установлен в Армении такой же запрет, министр культуры Армен Амирян заявил:
«Министерство культуры Армении не имеет никакого отношения к порядку лицензирования показа фильмов в кинотеатрах».
Как очевидно из ответа министра культуры, чинить препятствия для показа фильма «Смерть Сталина» в кинотеатрах Армении не будут.