ԱՄՆ-ն Աֆղանստանում ռազմական գործողությունների համար 45 միլիարդ դոլար կծախսի
ԱՄՆ-ի պաշտպանության՝ Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի անվտանգության հարցերով փոխնախարար Ռանդալ Շրիվերը հայտարարել է, որ 2018 թվականին Աֆղանստանում ռազմական գործողությունները Վաշինգտոնին 45 մլրդ դոլար կարժենան, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Hill թերթին:
Շրիվերը, ելույթ ունենալով Սենատում, մանրամասնել է, որ այդ գումարը ներառում է նաև Աֆղանստանում ԱՄՆ բանակի ծախսերը՝ 13 միլիարդ դոլար, աֆղանական զինված ուժերի ծախսերը` 5 միլիարդ դոլար, նաև 780 միլիոն դոլար՝ տնտեսական աջակցության և լոգիստիկ կարիքների համար:
Պարբերականը նշում է, որ Պենտագոնի ներկայացուցիչը նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Աֆղանստանում նոր ռազմավարության մասին կես տարի առաջ արված հայտարարությունից հետո առաջին անգամ է ելույթ ունեցել Սենատի արտաքին քաղաքականության կոմիտեում:

США потратят 45 миллиардов долларов на военные операции в Афганистане
Заместитель министра обороны США по вопросам безопасности в Азии и Тихом океане Рандалл Шривер заявил, что военные операции в Афганистане в 2018 году обойдутся Вашингтону в 45 миллиардов долларов, сообщает РИА Новости  со ссылкой на газету Hill.
Выступая в сенате, Шривер пояснил, что эта сумма включает в том числе расходы на американскую армию в Афганистане в размере 13 миллиардов долларов, расходы на афганских военных — 5 миллиардов долларов, а также 780 миллионов долларов на экономическую помощь и логистические нужды.
Издание уточняет, что представитель Пентагона выступил в комитете по внешней политике сената впервые после объявления президентом Дональдом Трампом новой стратегии в Афганистане полгода назад.