Իրան-Հայաստան երրորդ էլեկտրահաղորդման գիծը շահագործման կհանձնվի մոտ ապագայում
Իրան-Հայաստան երրորդ էլեկտրահաղորդման գիծը մոտ ապագայում շահագործման կհանձնվի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Երևանի պետական համալսարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին:
«Հուսով եմ, որ մոտ ապագայում ականատես կլինենք այդ իրադարձությանը», - ասաց նա:
Պայմանավորվածության համաձայն, Իրան արտահանվելիք էլեկտրաէներգիայի դիմաց Հայաստանը գազ կստանա:
Դեսպանը նշեց նաև, որ Իրանը պատրաստ է հարմար գներով գազ վաճառել Հայաստանի Հանրապետությանը:
«Մենք այս հարցը քննարկում ենք, և ես հուսով եմ, որ այս հարցում առաջընթացը շուտով կտեսնեք: Եթե Հայաստանը էներգետիկ ոլորտում մի քիչ աշխուժանա, կարծում եմ, շատ մեծ քայլեր կձեռնարկվեն, և դա կնպաստի, որպեսզի Հայաստանում աշխատատեղեր ստեղծվեն»,- ասաց Սաջադին:
Նա ևս մեկ անգամ փաստեց, որ Հայաստանն ու Իրանը էներգետիկայի ոլորտում շատ լավ համագործակցություն են իրականացնում:
«Մենք ծրագրում ենք SUAP-ի շրջանակներում ևս համագործակցություն ձևավորել»,- ավելացրեց Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը:
Իրան- Հայաստան 400 կՎ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի և «Նորավան» ենթակայանի կառուցումը հնարավորություն կտա երկու երկրների էներգահամակարգերի միջև էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը 350 ՄՎտ-ից հասցնել մինչև1000 ՄՎտ-ի:

Третья ЛЭП Иран – Армения будет сдана в эксплуатацию в ближайшем будущем
Третья линия электропередачи Иран – Армения в ближайшем будущем будет сдана в эксплуатацию. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил сегодня в Ереванском государственном университете журналистам Чрезвычайный и Полномочный посол Ирана в Армении Сейед Казем Саджади.
«Надеюсь, что в ближайшем будущем мы станем очевидцами этого события», - сказал он.
Согласно договоренности, вместо экспортируемой в Иран электрической энергии Армения получит газ.
Посол также отметил, что Иран готов продавать Армении газ по удобной цене.
«Мы обсуждаем этот вопрос, и я надеюсь, что вскоре мы увидим прогресс в этом вопросе. Если Армения немного активизируется в сфере энергетики, считаю, будут предприняты очень большие шаги и это посодействует созданию рабочих мест в Армении», - сказал посол Ирана.
Он вновь констатировал, что сотрудничество между Ираном и Арменией в сфере энергетики находится на очень хорошем уровне.
«Мы планируем  сформировать сотрудничество в рамках SUAP», - добавил посол ИРИ в Армении.
Строительство третьей ЛЭП Иран – Армения мощностью 400 кВ и подстанции «Нораван» позволит довести двум странам обмен мощности электроэнергии с 350 мВт до 1 000 МВт.